• logo Politechniki Warszawwskiej
          • Warsztaty „Druk 3D, skan 3D, roboty przemysłowe”

          • W dniu 9 listopada 2023 r. klasy pod patronatem Politechniki Warszawskiej wzięły udział w warsztatach, prowadzonych przez Pana Patryka Synowca, pracownika firmy Edutech Expert. Pan Patryk ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, na kierunku robotyka i automatyka. Firma, którą reprezentuje - Edutech jest autoryzowanym dystrybutorem oraz serwisem producenta Flashforge, Robobloq i eduVR na terenie Polski. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, poznawali praktyczne zastosowanie druku 3D m.in. w medycynie czy przemyśle. Prowadzący udostępnił wydrukowane na drukarce 3D części różnych mechanizmów np. koło samochodu, element przekładni. Po krótkiej, wprowadzającej w temat, części teoretycznej, uczniowie mogli zacząć praktykę, skanując wybraną osobę za pomocą skanera 3D a następnie „wydrukować” jej podobiznę na drukarce 3D. Prowadzący wyjaśnił zasady drukowania na drukarce 3D oraz reguły działania skanera 3D. Wymienił również cechy charakterystyczne programu Slicer oraz wytłumaczył zasadność stosowania podstawki do figurki drukowanej w tego typu drukarce.

            Druga część warsztatów poświęcona została zaprogramowaniu robota w taki sposób, by wykonując określoną sekwencję ruchów, ustaloną wcześniej przez uczniów, wykonał konkretne czynności,w naszym przypadku - podniósł z podstawki klej, przeniósł go nad drugą podstawkę i postawił nie przewracając. Zadanie zakończyło się pełnym sukcesem :)

            Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej oraz krótkich filmów z tego wydarzenia.

             

             

        • logo szkoły
          • Msza Święta w intencji zmarłych pracowników i uczniów

          • ,,Umarłych wieczność dotąd trwa,

            Dokąd pamięcią im się płaci.”

            W. Szymborska

             

            16 listopada o godzinie 7.30 w kościele pw. św. Szczepana przy ulicy św. Szczepana 1 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych pracowników i uczniów XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Warszawie.

        • Stypendium Prezesa Rady Ministrów
          • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

          • W siedzibie Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie, 26 października br. na zaproszenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty Aurelii Michałowskiej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów uczniom, którym przyznano Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W uroczystości wzięli udział Wicewojewoda Mazowiecki, Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki  oraz Rektor Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie,

            Naszą szkołę reprezentował BARTOSZ JAKÓBOWSKI, uczeń klasy 2c, który w zeszłym roku szkolnym uzyskał najwyższą średnią ocen w szkole tj. 5,35.

            Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przystąpiono do wręczenia dyplomów uczniom, którzy wykazując się imponującymi osiągnięciami w nauce otrzymali stypendium przyznane przez Prezesa Rady Ministrów.

            Uroczystość uświetnił występ uczniów ze Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

        • logo szkoły
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W dniu 13 października 2023 r. odbyło się w naszym liceum uroczyste ślubowanie pierwszych klas. Zapraszamy na fotorelację.

            Jednocześnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia całej szkolnej społeczności - naszym koleżankom i kolegom, obecnym i wczesniej z nami współpracującym, wychowankom i ich odzicom.

        • logo szkoły
          • Żegnamy...

          • Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci emerytowanego pracownika liceum, naszego kolegi Jana Wiącka.

        • logo szkoły
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne

          • 1. Nowy początek – Elżbieta Włusek

            Debiutancka powieść młodej pisarki Elżbiety Włusek. Moją uwagę zwróciła swoim prostym, a jakże wymownym tytułem – Nowy początek. Od pierwszej chwili wciągnęłamnie historia Elizy Malinowskiej żony, matki, gospodni domowej, kobiety. Eliza każdego dnia próbuje być najlepszą wersją samej siebie w nadziei, że w końcu zasłuży na zainteresowanie, a co więcej miłość swojego męża. Ta historia mogła się zdarzyć w prawdziwym życiu, w życiu każdego z nas. Przez chwilę przypomniała mi książkę Marii Rodziewiczównej – Wrzos zapomnianą już przez czytelników, oczywiście wersje współczesną.

            Na jesienne wieczory gorąco polecam, książka nie tylko dla kucharek, ale przede wszystkim dla rozważnych i romantycznych czytelniczek.

             

            2. Testament – John Grisham

            Tego autora myślę, że nie muszę przedstawiać – amerykański pisarz i prawnik, jeden z najpopularniejszych twórców bestsellerów wydanych w milionach egzemplarzy. W tym miesiącu chciałabym zaprezentować jego książkę pod tytułem – Testament. Niesamowita intryga, wartka, bardzo ciekawa i zaskakująca akcja. Ekscentryczny miliarder popełnia samobójstwo. Przed śmiercią dochodzi do wniosku, że pieniądze oraz aktywa, które posiada były i są tylko źródłem jego nieszczęścia.

            Miał trzy rodziny, siedmioro dzieci, trzy eksżony i wszyscy oni przysporzyli mu tylko cierpienia, nie utrzymuje z nimi żadnego kontaktu, wszystko potoczyło się nie tak jak sobie wyobrażał. Dlatego postanawia zaplanować swoje samobójstwo - wie, że jest chory, ale również zmęczony życiem. Cały swój majątek zapisuje nieślubnej córce.

            Przeczytajcie, nie rozczarujecie.

             

            3. Prawdziwe kolory – Kristin Hannah

            Kristin Hannah - moim zdaniem jedna z najlepszych amerykańskich pisarek w obecnych czasach. Wspaniale opisuje psychikę swoich bohaterów, ich emocje, odczucia. Pisarka - z wykształcenia prawniczka, autorka bestsellerowego Słowika. Prawdziwe kolory to opowieść o trzech siostrach wychowanych na ranczu, które zawsze są razem, blisko siebie zwłaszcza wobec swojego wymagającego, wręcz chłodnego ojca. Każda z nich jest inna, każda oczekuje czegoś innego od życia. Nie łatwo jest im sprostać wymaganiom ojca, wręcz zasłużyć na jego pochwałę czy uwagę. Zbrodnia, która wstrząsa małym miasteczkiem po raz pierwszy od lat na długo rozdzieli siostry, by na nowo rodzinna farma Greyów – ich ziemia je połączyła.

            I tym razem Kristin Hannah nie zawiodła, prawdziwa porcja dobrej prozy, bezbłędnie oraz bardzo barwnie opisane emocje bohaterów.

            Polecam

            Danuta Stacharska

            nauczyciel bibliotekarz

        • logo szkoły
          • Niemcy dla Znawców - Deutschland für Kenner

          •  

            Serdecznie zapraszamy do udziału w XVI edycji konkursu Niemcy dla Znawców - Deutschland für Kenner” 2023.

            Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych z językiem niemieckim w wymiarze 2 godzin tygodniowo.  Tegoroczna edycja poświęcona jest czytaniu.

            Prosimy o zgłaszanie chętnych szkół/uczniów do dnia 20.10.2023 faxem pod nr 22-849-69-64.

            Zgłoszone szkoły otrzymają fragmenty utworów do nauki pięknego czytania. Finał Konkursu odbędzie się w ostatnim tygodniu października 2023 i będzie polegał na przeczytaniu przygotowanego tekstu (jednego z zaproponowanych przez XLII LO) i zupełnie nowego fragmentu wylosowanego przed komisją konkursową.

            W skład komisji konkursowej wchodzą nauczyciele opiekunowie zgłoszonych uczniów. Regulamin konkursu zakłada, że w/w nauczyciele nie mogą oceniać uczniów ze swojej szkoły.

            Zapraszamy do udziału w konkursie :)

            Dyrekcja XLII LO oraz organizatorka Justyna Foch

        • logo samorządu
          • Positive words na Europejski Dzień Języków

          • W dniu 26 września 2023 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego naszego liceum zainteresowani uczniowie wzięli udział w akcji Positive words. Zaopatrzeni we flamastry tworzyli plakaty z pozytywnymi powiedzeniami lub zwrotami w językach obcych.

             

             

        • logo szkoły
          • Pozytywnie i romantycznie w klasach 3c i 4b :)

          • Dnia 15.09.2023 klasy 3c i 4b udały się na wycieczkę do muzeum romantyzmu w Opinogórze i muzeum pozytywizmu na Gołotczyźnie. W dawnej posiadłości Krasińskich wysłuchaliśmy lekcji o wspaniałej historii polskiego romantyzmu, jak również o samym rodzie panującym na tych ziemiach. W muzeum pozytywizmu został nam przybliżony żywot Aleksandra Świętochowskiego oraz obyczajowość ówczesnej szlachty. Wycieczka dostarczyła klasom wiele użytecznych w szkole informacji, jak i dobrych wspomnień; dała też chwilę odpoczynku od rutyny roku szkolnego.

        • logo szkoły
          • 2e w parku linowym

          • 18 września uczniowie z klasy 2e próbowali swoich sił w parku linowym. W tej nieformalnej lekcji fizyki sprawdzali zasadność prawa ciążenia, grawitacji i przyspieszenia. Niektórzy z nich dogłębniej doświadczyli rozłożenia siły ciężkości na wąskiej powierzchni w pozycji horyzontalnej.

        • logo szkoły
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczna na wrzesień 2023

          •  

            1. Widziałem oblężenie Warszawy. Sensacyjny nieznany dziennik z września 1939! -
            Alexander Polonius, przełożył Marek Przybyłowicz


            Z płonącej stolicy przez Wilno, Kowno i Rygę do Londynu, a teraz książka o tym po 77 latach ukazuje się w Polsce.
            "Widziałem oblężenie Warszawy" jest jak scenariusz dobrego, trzymającego w napięciu filmu – zwykły przyjazd na wakacje do Polski zamienia się nagle w ciąg dramatycznych przygód i walkę o życie we wrześniu 1939 roku. Oblężenie Warszawy, rdzeń tej książki, świetnie udokumentował już amerykański fotograf Julien Bryan... który zresztą się tu pojawia. Dziennik Poloniusa jest równie dobrą relacją. Autor ma dar obserwacji i doskonale potrafi opowiadać ‒ jego opisy są szczegółowe i plastyczne jak zdjęcia, emocje doskonale ukazane, napięcie nie opada, a z kart wyłania się prawdziwy obraz życia w atakowanej Polsce i obleganej stolicy, z jasnymi, optymistycznymi akcentami, ale też z całym okrucieństwem wojny: ogromnymi zniszczeniami i śmiercią...
             


            2. Dom duchów– Isabel Allende

            Pisarski debiut Isabel Allende, który przyniósł jej tytuł jednej z najważniejszych i najbardziej utalentowanych pisarek iberoamerykańskich XX wieku.
            Przepełniona pasją i przemocą historia burzliwych losów trzech pokoleń rodziny Trueba i blisko stu lat gwałtownych przemian społecznych, w kulminacyjnym momencie stawiających dumnego i porywczego patriarchę rodu i jego ukochaną wnuczkę po przeciwnych stronach politycznej barykady. Za kulisami działań rewolucyjnych i kontrrewolucyjnych w kraju toczy się inna, być może jeszcze boleśniejsza walka, zamknięta w czterech ścianach ponurej willi pełnej duchów przeszłości...

             

            3. Morze utraconej miłości – Santa Montefiore

            Powieść autorki światowych bestsellerów, Santy Montefiore.
            Celestria Montague ma młodość, urodę, majątek, arystokratyczne korzenie i tłumy wielbicieli. Zagadkowe samobójstwo ojca, człowieka z pozoru szczęśliwego, burzy dotychczasowy porządek jej życia. Próbując dojść prawdy, Celestria dociera z Anglii na malownicze włoskie południe. I tam spotyka Hamisha: pierwszego mężczyznę, który nie poddaje się jej urokowi, artystę zamkniętego w sobie po śmierci ukochanej żony. Wydaje się, że oboje mogą sobie nawzajem pomóc, i wydaje się też, że wcale tego nie chcą...


            Polecam
            Danuta Stacharska
            nauczyciel bibliotekarz

             

        • logo szkoły
          • Zebrania z rodzicami

          • Na pierwsze w tym roku zebranie wychowawców z rodzicami zapraszamy 14 września 2023 r.

            Klasy I i II  godz. 17.00

            Klasy III i IV godz. 18.00

        • logo samorządu
          • Kiermasz podręczników używanych

          • W czwartek i piątek (07-08.09.2023) w czasie długiej przerwy na parterze i 1. piętrze budynku szkoły odbył się doroczny kiermasz używanych podręczników. Opiekę nad imprezą sprawował Samorząd Szkolny. Całość nadzorowała pani Marta Czajkowska-Mechlińska.

        • logo szkoły
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • W poniedziałek 4 września 2023 r. uroczyście powitaliśmy w naszej szkole nowych uczniów, którzy podjęli naukę w jednej z siedmiu klas pierwszych.

            Zapraszamy na krótką fotorelację z uroczystości.

             

             

            Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Jolanty Chatkowskiej :)

        • logo szkoły
          • Egzaminy poprawkowe w sierpniu

          • Terminy egzaminów poprawkowych:

            28.08.2023 od godz. 9.00: biologia, język hiszpański

            29.08.2023 od godz. 9.00: chemia, fizyka, informatyka

            30.08.2023 od godz. 9.00: historia, matematyka

            O godz. 9.00 odbywa się część pisemna. Tego samego dnia po przerwie po części pisemnej odbywać się będzie część ustna.

        • logo szkoły
          • Żegnamy

          • Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci emerytowanego pracownika liceum, naszej koleżanki Joanny Koy.