• Informacje ogólne

projekt kolejnej edycji programu Erasmus+

na lata 2020-2022

w kategorii: Mobilność edukacyjna:

KA101 - Mobilność kadry edukacji szkolnej

realizowany

w XLII Liceum Ogólnokształcącym

im. Marii Konopnickiej w Warszawie

wartość projektu: 21 712,00

KLUCZOWE STREFY PROJEKTU

• Nowe innowacyjne programy nauczania i metody edukacyjne
          • Kompetencje kluczowe 21. wieku
          • Kompetencje miękkie
          • TIK – nowe technologie – kompetencje cyfrowe
          • CLIL – zintegrowane nauczanie przedmiotu oraz języka obcego
          • Edukacja międzykulturowa i międzypokoleniowa oraz uczenie się przez całe życie

WSPÓŁPRACUJĄCE INSTYTUCJE SZKOLENIOWE

• EUROPASS Teacher Academy (Irlandia, Grecja, Włochy)
          • ShipCon Limassol Ltd. (Cypr)
          • iDevelop Teacher Training (Hiszpania)

W roku 2020 z sukcesem wystąpiliśmy o przyznanie środków finansowych na realizację kolejnego projektu szkolnego w nowej edycji programu Erasmus+ w ramach działania Mobilność edukacyjna: KA101 - Mobilność kadry edukacji szkolnej. W projekt pt. WOBEC WYZWAŃ DZISIEJSZEJ EDUKACJI (Facing the Challenges of Today's Education, FCTE) zaangażowani będziemy do 30 czerwca 2022 r.

W obecnej edycji projektu w XLII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Warszawie, postawiliśmy sobie cele dotyczące podejmowania działań mających wyposażyć nauczycieli i uczniów w kompetencje kluczowe 21. wieku i umiejętności miękkie, udoskonalić umiejętności nauczycieli z zakresu metod TIK i CLIL, poszerzać ofertę edukacyjną szkoły oraz promować ideę wielokulturowej tożsamości po to, aby w przyszłości młodzież odnalazła się na rynku pracy Zjednoczonej Europy. Zamierzamy osiągnąć te cele poprzez poprawę jakości kształcenia i świadczenia usług edukacyjnych.

• Nowe innowacyjne programy nauczania i metody edukacyjne

• Kompetencje kluczowe 21. wieku

• Kompetencje miękkie

• TIK – nowe technologie – kompetencje cyfrowe

• CLIL – zintegrowane nauczanie przedmiotu oraz języka obcego

• Edukacja międzykulturowa i międzypokoleniowa oraz uczenie się przez całe życie

W projekcie bezpośrednio biorą udział nauczyciele z wieloletnim stażem, którzy nieustannie dokształcają się, regularnie uczestniczą w międzynarodowych przedsięwzięciach oraz charakteryzują się nowatorskim podejściem do procesu nauczania.

Wśród efektów, które przewidujemy, znajduje się m.in. podniesienie jakości kształcenia zarówno w naszej szkole, jak i w instytucjach współpracujących z nami, poszerzenie oferty szkoły o lekcje prowadzone nowymi metodami i zajęcia innowacyjne oraz podniesienie kompetencji językowych nauczycieli. Planujemy również poszerzenie grona odbiorców projektu, sesje dla pracowników placówek, z którymi współpracujemy oraz artykuły publikowane w specjalistycznych periodykach oraz online. Mamy przekonanie, że efekty udziału w projekcie będą długoterminowe, co zamierzamy osiągnąć poprzez wdrażanie i utrwalanie innowacyjnych rozwiązań oraz zaplanowane na szeroką skalę działania upowszechniające w celu dzielenia się zdobytą wiedzą wśród jak najliczniejszego grona odbiorców.

Działania realizowane w ramach projektu skutkować będą wzrostem wiedzy nauczycieli na temat metod wyposażania uczniów w kompetencje kluczowe 21. wieku, w rezultacie czego nasi absolwenci będą przygotowani do wymagań konkurencyjnego rynku pracy.

Doszkolenie w zakresie kształtowania „umiejętności miękkich” wyposaży wykładowców w techniki rozwijania inteligencji emocjonalnej i społecznej oraz umiejętności interpersonalnych i intrapersonalnych uczniów. Dzięki temu uczniowie zostaną skuteczniej przygotowani do kontynuowania nauki na studiach wyższych, co w przyszłości prowadzić będzie do zwiększenia ich konkurencyjności na lokalnym i europejskim rynku pracy, niezależnie od ścieżki kariery, którą wybiorą.

Bogata oferta kursów w zakresie TIK umożliwi wzrost kompetencji nauczycieli w tej dziedzinie, byśmy skuteczniej odpowiadali na potrzeby współczesnego ucznia. Zdobyta przez nas wiedza zaowocuje innowacjami z pionu TIK, które wyposażą uczniów w umiejętności dzisiaj wprost niezbędne i w szkole, i w życiu pozaszkolnym, na przykład do efektywnego korzystania z programów edycji tekstu, tworzenia aplikacji multimedialnych, interaktywnych prezentacji, obsługi grafiki i baz danych, tworzenia i obsługiwania grup konferencyjnych i stron pod kursy i kształcenie na odległość.

Dokształcenie z metody CLIL pomoże uczniom przygotowującym się do studiów poza granicami kraju (których liczba zwiększa się co roku) oraz uczniów biorących udział w projektach i wymianach międzynarodowych. Dążymy do wprowadzenia elementów nauczania przedmiotów merytorycznych w języku angielskim, co przygotuje naszych absolwentów do podejmowania studiów zagranicznych.

Uczestnictwo naszej kadry dydaktycznej w kursach w różnych krajach, nawiązane kontakty międzynarodowe, wymiana doświadczeń z nauczycielami z różnych krajów UE przyczyni się także do uwrażliwienia kadry i podopiecznych na różnorodność językową i kulturową, co ułatwi współpracę z partnerami i instytucjami zagranicznymi, oraz do większego otwarcia na Europę w postaci organizacji nowych projektów międzynarodowych, w tym zwłaszcza wymian młodzieży z krajami partnerskimi UE. W tym aspekcie mamy także nadzieję na skuteczniejsze zaangażowanie zarówno nauczycieli, jak i uczniów naszej szkoły w projekt międzynarodowy eTwinning. Projekty takie już są i pozostaną również w przyszłości istotnym elementem warunkującym nowoczesność i atrakcyjność każdej szkoły, stąd sprawą niezwykłej wagi jest, by taki projekt także u nas spróbować rozwinąć.