Całej społeczności szkolnej naszego liceum: Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom i Przyjaciołom, życzymy pogodnych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego, dostatniego i niosącego optymizm Nowego Roku!
Życzenia świąteczno-noworoczne
3c i 4c w NCBJ
11 grudnia 2024 roku uczniowie z klasy 3c oraz 4c wraz z wychowawczyniami, p. Joanną Serzycką i p. Ewą Jarosiewicz, w ramach wycieczki programowej profilu biologiczno-chemicznego odwiedzili Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Program zajęć obejmował wykłady, a także ćwiczenia laboratoryjne.
Na miejscu instytutu jedna z klas udała się na 2,5 godzinne wykłady dotyczące promieniowania jonizującego i jego skutków (promieniotwórczość, promieniowania a, β i y) oraz promieniowania elektromagnetycznego X - rentgenowskiego i jego zastosowania w medycynie. Natomiast druga klasa w tym czasie brała udział w zajęciach laboratoryjnych. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i każdej z nich został przydzielony jeden z tematów, który mieli omawiać oraz wykonywać ćwiczenia w jego zakresie ustalone przez pracowników instytucji.
Wizyta na Długiej 22 - klasa 2f
4 grudnia 2024 roku klasa 2F wraz z wychowawcą uczestniczyła w interaktywnej lekcji o Powstaniu Warszawskim. Lekcja odbyła się w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich w kamienicy na Długiej 22. Spotkaliśmy się z uczestnikiem Powstania Warszawskiego panem Bogdanem Bartnikowskim, który opowiadał nam o trudnych momentach w swoim życiu związanych z wojną i okupacją. Pan Bogdan Bartnikowski w chwili wybuchu powstania miał 12 lat, nie mógł walczyć w powstaniu, ale aktywnie starał się pomagać jego uczestnikom. Nosił sprzęt wojskowy, przenosił wiadomości i żywność. Po powstaniu trafił razem z swoją mamą do Obozu w Auschwitz, a potem do innego obozu na terenie Niemiec. Udało mu się wrócić do Polski. Po wojnie został pilotem Szkoły Orląt w Dęblinie, a potem instruktorem lotniczym dla młodych pilotów. Napisał kilka książek o Powstaniu Warszawskim i lotnictwie.
Po spotkaniu obejrzeliśmy wystawę Spragnieni Wolności. Na wystawie zgromadzono unikalne powstańcze eksponaty, np. skórzaną aktówkę gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, egzemplarze broni. Są też wielkoformatowe zdjęcia, np. zdjęcie młodej dziewczyny w ruinach poprawiającej fryzurę z podpisem „Dziewczyna z lusterkiem – po bombardowaniu, ul. Zgoda”. Są też nagrane przez powstańców filmowe relacje (z anglojęzycznymi napisami), które można odsłuchać. Wspomnieniami o 63 dniach powstania i okresie powojennym dzielą się m.in. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski pseudonim Motyl, Wanda Traczyk-Stawska pseudonim Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim Grodzka, Maria Kowalska pseudonim Myszka oraz Jerzy Mindziukiewicz pseudonim Jur i Jerzy Substyk pseudonim Jurny. W chwili wybuchu powstania mieli po kilkanaście lat. W przejmującej relacji o powojennych ekshumacjach powstańców warszawskich opowiada Bogdan Bartnikowski pseudonim Mały, który w trakcie powstania miał 12 lat. Wanda Traczyk-Stawska mówi o prawach kobiet żołnierzy w powstaniu i upomina się o broń dla Ukrainy. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie.
Archiwum Aktualności