• logo szkoły
          • Wyróżnienie dla młodych artystów

          •  

            17 listopada 2023 r. dwoje uczniów naszej szkoły - Aniela Minor z  klasy 2d oraz Bartosz Jakóbowski z 2c - wzięło udział w konkursie recytatorskim w ramach XII Łochowskiej Jesieni Poezji Przystanek Norwid. Młodzi artyści przygotowali wybrane liryki, które następnie wygłosili przed innymi uczestnikami i komisją konkursową. Nasi uczniowie zaprezentowali wyjątkowo wysoki poziom, co zaowocowało wyróżnieniem przyznanym przez jury dla Anieli Minor, która znalazła się w gronie sześciu laureatów. Serdecznie gratulujemy!

        • logo szkoły
          • „PRZECZYTAJ TO PIĘKNIE PO NIEMIECKU”

          •  

            W dniu 23.11.2023 r. odbył się w naszej szkole  międzyszkolny konkurs „Niemcy dla Znawców”, edycja „Przeczytaj to pięknie to niemiecku”, w której wzięło udział 26 uczniów.

            Jury konkursowe, a byli to nauczyciele języka niemieckiego zgłoszonych szkół (nie można było oceniać swoich uczniów) po długiej debacie przyznało następujące miejsca:

            I miejsce -Jakub Mieszkowski  XLIV Liceum Ogólnokształcące im.Stefana Banacha w Warszawie

            II miejsce-Magdalena Reczycka  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Dittricha w ZS nr 2 w Żyrardowie oraz Jerzy Wojtuczuk  XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Warszawie

            III miejsce Aleksandra Kordel LXV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. Józefa Bema  w Warszawie

            Wyróżnienia:

            -Franciszek Blacharski XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie

            -Jakub Wąsiewski Zespół Szkół  nr 1 w Żyrardowie.

            Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok😊

        • logo szkoły
          • Gazetka szkolna Konopa.info

          • Szanowni Państwo,

            Zapraszamy do lektury pierwszego wydania gazetki szkolnej, "Konopa.info". Gazetka powstała dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów z kl.III d i uczennicy z klasy III a. Opiekunem gazetki jest pani Ewa Siedlecka.

            konopainfo_1.pdf

        • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne listopad 2023
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne listopad 2023

          • 1.Clone. Students # 1 – Aleksandra Negrońska

            Nowość na rynku wydawniczym, okrzyknięta przebojem tego sezonu. Czy przypadła mi do gustu? Rosanna Denise od zawsze mieszkała w Stanach Zjednoczonych, na studia przeprowadza się do Anglii. Ma zamiar studiować prawo, będzie mieszkała z siostrą bliźniaczką i przyrodnim bratem Alexandrem. Jej drogi z siostrą rozeszły się przed ośmioma laty, kiedy to  matka porzuciła ich ojca  i zamieszkała z bogatym mężem w Anglii. Pozytywne zaskoczenie, wciągająca, niespokojna, emocjonalna opowieść. Polecam!

             

            2. Krokodyl z kraju Karoliny – Joanna Chmielewska

            Popełniono przestępstwo. Została zamordowana Alicja, przyjaciółka Joanny.
            Jak do tego doszło? Kto jest sprawcą? Czy zagadka zostanie rozwiązana? Jaki będzie jej finał?

            Uwielbiam Chmielewską, co jakiś czas wracam do jej książek. Świetne dialogi, śmieszne  sytuacje, nietypowi bohaterowie. Przemyślna intryga kryminalna. Jak zwykle Chmielewska nie zawodzi. Polecam z całego serca!

             

            3. Gucci. W imię mojego ojca - Patricia Gucci

            Porywająca opowieść rodzinna i historia nigdy wcześniej nie opisanego romansu, koncentrujące się na osobie Aldo Gucciego – człowieka odpowiedzialnego za przekształcenie legendarnego domu mody w potęgę, jaką znamy – opisana przez jego córkę.

            Narodziny Patricii Gucci utrzymywano w ścisłej tajemnicy: wiadomość o istnieniu nieślubnego dziecka mogłaby pogrążyć jej ojca, Aldo. Początek lat sześćdziesiątych XX wieku to okres największej świetności Gucci – ulubionej marki zarówno arystokratów jak i hollywoodzkich gwiazd – ale i czasy, kiedy w świetle włoskiego prawa posiadanie nieślubnych dzieci było nielegalne. Aldo nie mógł pozwolić sobie na publiczny skandal, ale też nie potrafił wyrzec się uczuć, które żywił dla matki Patricii, Bruny, byłej pracownicy swojego rzymskiego butiku. W celu uniknięcia kontrowersji wysłał ciężarną kochankę, aby urodziła w Londynie, a następnie potajemnie ściągnął ją wraz z noworodkiem z powrotem do Rzymu, gdzie obie musiały ukrywać się przed władzami, mediami i rodziną Gucci.

            Mój ojciec Gucci opisuje nieznaną dotąd historię miłosną rodziców Patricii w oparciu o jej własne wspomnienia, rozmowy, jakie przeprowadziła ze swoją matką oraz listy miłosne pisane przez jej ojca. Wszystko to uzupełniają nigdy wcześniej nie publikowane zdjęcia. Autorka przeplata burzliwą historię związku swoich rodziców wspomnieniami dotyczącymi swojej osobistej relacji z ojcem oraz drogi jaką przeszła, aby od bycia osamotnioną małą dziewczynką, żyjącą w ukryciu przez dziesięć pierwszych lat życia, stać się rzeczniczką Gucci i najmłodszą protegowaną Aldo...

            Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

             

            Polecam

            Danuta Stacharska

            nauczyciel bibliotekarz

             

        • logo szkoły
          • Z wizytą u Jana Kochanowskiego

          • 15 listopada 2023 klasa 2d wybrała się na wycieczkę do Czarnolasu i Zwolenia. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Jana Kochanowskiego, wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika o życiu i twórczości najwybitniejszego artysty polskiego odrodzenia. Uczestniczyliśmy także w lekcji poświęconej fraszkom Mistrza Jana. Następnie udaliśmy się do oddalonego o kilka kilometrów Zwolenia, gdzie w miejscowym kościele pani przewodnik zapoznała nas z historią świątyni oraz sensacyjnymi okolicznościami pochówku Jana Kochanowskiego. Mieliśmy również możliwość zejścia do krypty, w której znajduje się sarkofag poety.

            I jeszcze zdjęcia od Zuzi :)

        • logo Politechniki Warszawwskiej
          • Warsztaty „Druk 3D, skan 3D, roboty przemysłowe”

          • W dniu 9 listopada 2023 r. klasy pod patronatem Politechniki Warszawskiej wzięły udział w warsztatach, prowadzonych przez Pana Patryka Synowca, pracownika firmy Edutech Expert. Pan Patryk ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, na kierunku robotyka i automatyka. Firma, którą reprezentuje - Edutech jest autoryzowanym dystrybutorem oraz serwisem producenta Flashforge, Robobloq i eduVR na terenie Polski. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, poznawali praktyczne zastosowanie druku 3D m.in. w medycynie czy przemyśle. Prowadzący udostępnił wydrukowane na drukarce 3D części różnych mechanizmów np. koło samochodu, element przekładni. Po krótkiej, wprowadzającej w temat, części teoretycznej, uczniowie mogli zacząć praktykę, skanując wybraną osobę za pomocą skanera 3D a następnie „wydrukować” jej podobiznę na drukarce 3D. Prowadzący wyjaśnił zasady drukowania na drukarce 3D oraz reguły działania skanera 3D. Wymienił również cechy charakterystyczne programu Slicer oraz wytłumaczył zasadność stosowania podstawki do figurki drukowanej w tego typu drukarce.

            Druga część warsztatów poświęcona została zaprogramowaniu robota w taki sposób, by wykonując określoną sekwencję ruchów, ustaloną wcześniej przez uczniów, wykonał konkretne czynności,w naszym przypadku - podniósł z podstawki klej, przeniósł go nad drugą podstawkę i postawił nie przewracając. Zadanie zakończyło się pełnym sukcesem :)

            Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej oraz krótkich filmów z tego wydarzenia.

             

             

        • logo szkoły
          • Msza Święta w intencji zmarłych pracowników i uczniów

          • ,,Umarłych wieczność dotąd trwa,

            Dokąd pamięcią im się płaci.”

            W. Szymborska

             

            16 listopada o godzinie 7.30 w kościele pw. św. Szczepana przy ulicy św. Szczepana 1 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych pracowników i uczniów XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Warszawie.

        • Stypendium Prezesa Rady Ministrów
          • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

          • W siedzibie Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie, 26 października br. na zaproszenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty Aurelii Michałowskiej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów uczniom, którym przyznano Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W uroczystości wzięli udział Wicewojewoda Mazowiecki, Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki  oraz Rektor Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie,

            Naszą szkołę reprezentował BARTOSZ JAKÓBOWSKI, uczeń klasy 2c, który w zeszłym roku szkolnym uzyskał najwyższą średnią ocen w szkole tj. 5,35.

            Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przystąpiono do wręczenia dyplomów uczniom, którzy wykazując się imponującymi osiągnięciami w nauce otrzymali stypendium przyznane przez Prezesa Rady Ministrów.

            Uroczystość uświetnił występ uczniów ze Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.