• Dzień Edukacji Narodowej

• W dniu 13 października 2023 r. odbyło się w naszym liceum uroczyste ślubowanie pierwszych klas. Zapraszamy na fotorelację.

Jednocześnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia całej szkolnej społeczności - naszym koleżankom i kolegom, obecnym i wczesniej z nami współpracującym, wychowankom i ich odzicom.

• Żegnamy...

• Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci emerytowanego pracownika liceum, naszego kolegi Jana Wiącka.

• Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne

• 1. Nowy początek – Elżbieta Włusek

Debiutancka powieść młodej pisarki Elżbiety Włusek. Moją uwagę zwróciła swoim prostym, a jakże wymownym tytułem – Nowy początek. Od pierwszej chwili wciągnęłamnie historia Elizy Malinowskiej żony, matki, gospodni domowej, kobiety. Eliza każdego dnia próbuje być najlepszą wersją samej siebie w nadziei, że w końcu zasłuży na zainteresowanie, a co więcej miłość swojego męża. Ta historia mogła się zdarzyć w prawdziwym życiu, w życiu każdego z nas. Przez chwilę przypomniała mi książkę Marii Rodziewiczównej – Wrzos zapomnianą już przez czytelników, oczywiście wersje współczesną.

Na jesienne wieczory gorąco polecam, książka nie tylko dla kucharek, ale przede wszystkim dla rozważnych i romantycznych czytelniczek.

2. Testament – John Grisham

Tego autora myślę, że nie muszę przedstawiać – amerykański pisarz i prawnik, jeden z najpopularniejszych twórców bestsellerów wydanych w milionach egzemplarzy. W tym miesiącu chciałabym zaprezentować jego książkę pod tytułem – Testament. Niesamowita intryga, wartka, bardzo ciekawa i zaskakująca akcja. Ekscentryczny miliarder popełnia samobójstwo. Przed śmiercią dochodzi do wniosku, że pieniądze oraz aktywa, które posiada były i są tylko źródłem jego nieszczęścia.

Miał trzy rodziny, siedmioro dzieci, trzy eksżony i wszyscy oni przysporzyli mu tylko cierpienia, nie utrzymuje z nimi żadnego kontaktu, wszystko potoczyło się nie tak jak sobie wyobrażał. Dlatego postanawia zaplanować swoje samobójstwo - wie, że jest chory, ale również zmęczony życiem. Cały swój majątek zapisuje nieślubnej córce.

Przeczytajcie, nie rozczarujecie.

3. Prawdziwe kolory – Kristin Hannah

Kristin Hannah - moim zdaniem jedna z najlepszych amerykańskich pisarek w obecnych czasach. Wspaniale opisuje psychikę swoich bohaterów, ich emocje, odczucia. Pisarka - z wykształcenia prawniczka, autorka bestsellerowego Słowika. Prawdziwe kolory to opowieść o trzech siostrach wychowanych na ranczu, które zawsze są razem, blisko siebie zwłaszcza wobec swojego wymagającego, wręcz chłodnego ojca. Każda z nich jest inna, każda oczekuje czegoś innego od życia. Nie łatwo jest im sprostać wymaganiom ojca, wręcz zasłużyć na jego pochwałę czy uwagę. Zbrodnia, która wstrząsa małym miasteczkiem po raz pierwszy od lat na długo rozdzieli siostry, by na nowo rodzinna farma Greyów – ich ziemia je połączyła.

I tym razem Kristin Hannah nie zawiodła, prawdziwa porcja dobrej prozy, bezbłędnie oraz bardzo barwnie opisane emocje bohaterów.

Polecam

Danuta Stacharska

nauczyciel bibliotekarz

• Niemcy dla Znawców - Deutschland für Kenner

•

Serdecznie zapraszamy do udziału w XVI edycji konkursu Niemcy dla Znawców - Deutschland für Kenner” 2023.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych z językiem niemieckim w wymiarze 2 godzin tygodniowo.  Tegoroczna edycja poświęcona jest czytaniu.

Prosimy o zgłaszanie chętnych szkół/uczniów do dnia 20.10.2023 faxem pod nr 22-849-69-64.

Zgłoszone szkoły otrzymają fragmenty utworów do nauki pięknego czytania. Finał Konkursu odbędzie się w ostatnim tygodniu października 2023 i będzie polegał na przeczytaniu przygotowanego tekstu (jednego z zaproponowanych przez XLII LO) i zupełnie nowego fragmentu wylosowanego przed komisją konkursową.

W skład komisji konkursowej wchodzą nauczyciele opiekunowie zgłoszonych uczniów. Regulamin konkursu zakłada, że w/w nauczyciele nie mogą oceniać uczniów ze swojej szkoły.

Zapraszamy do udziału w konkursie :)

Dyrekcja XLII LO oraz organizatorka Justyna Foch