• zdjęcie bombek na choince
          • Wszystkiego najlepszego :)

          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy całej społeczności szkolnej, rodzicom uczniów i przyjaciołom naszego liceum spokoju, radości i wszelkiej pomyślności. Niech te świąteczne dni będą pełne ciepła rodzinnego i wzajemnej życzliwości.

            Składamy także najszczersze życzenia spełnienia najskrytszych marzeń i realizacji wszelkich planów w nadchodzacym Nowym Roku. 

        • logo szkoły
          • Gotowi na święta?

          • 18 grudnia 2023 roku klasa 2e czynnie przystąpiła  do przygotowań świątecznych.

            Proces przygotowania pierników - pieczenia, zdobienia, tworzenia dzieł sztuki wigilijnej - był niezłym wyzwaniem....

            filmik

             

        • logo Erasmus+
          • Konferencja Gen Z or Gene Z - Erasmus+

          • w czwartek 14 grudnia 2023 r. o godz. 13:00 w gmachu naszego Liceum odbyło się spotkanie międzyszkolne pt. „Gen Z or Gene Z”, poświęcone dobrym praktykom i wdrażaniu rezultatów po wyjazdach mobilnościowych odbytych w ramach programu Erasmus+.

            Nauczyciele XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Warszawie prowadzą kolejną edycję programu Erasmus+ w kategorii Mobilność edukacyjna ​KA101 – Mobilność kadry edukacji szkolnej od września 2022 r. Tym razem realizowany projekt nosi nazwę „Idąc naprzeciw potrzebom pokolenia Z” (strona projektu), a jego cele dotyczą m.in. podejmowania działań mających wyposażyć dwie grupy docelowe projektu, tj. nauczycieli i uczniów, w kompetencje kluczowe 21. wieku i umiejętności miękkie, po to, aby w przyszłości nasza młodzież lepiej i skuteczniej mogła odnaleźć się na europejskim rynku pracy. Równie ważną potrzebą, poza podniesieniem znajomości języka angielskiego dydaktyków mających kontakt z uczniami słabo mówiącymi po polsku, jest także udoskonalenie umiejętności nauczycieli w zakresie innowacyjnych metod nauczania i nauczania przyjaznego uczniom, a także wyczulenie pedagogów na problemy młodzieży uwidaczniające się podczas pandemii.

            W ramach projektu odbyliśmy już wszystkie zaplanowane mobilności, tzj. 17 szkoleniowych wyjazdów do różnych krajów Unii Europejskiej (nasze mobilności), które przyczynić się miały do rozwoju naszych kompetencji jako nauczycieli, i obecnie wprowadzamy w życie wyniki i działania zaplanowane na początkowym etapie prac nad projektem.

            Uzyskanymi rezultatami i wnioskami podzieliliśmy się na organizowanej przez nas konferencji międzyszkolnej, wierząc, iż promowanie programu Erasmus+ wśród szkół niebiorących jeszcze udziału w tego rodzaju przedsięwzięciu, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z przedstawicielami szkół będących realizatorami podobnych projektów w ramach programu Erasmus+ jest skutecznym i wręcz niezbędnym elementem upowszechniania programu Erasmus+ oraz rezultatów pomobilnościowych projektu.  

        • Książki, które warto przeczytać -  rekomendacje biblioteczne na Święta Bożego Narodzenia:
          • Książki, które warto przeczytać - rekomendacje biblioteczne na Święta Bożego Narodzenia:

          • 1. Opowieść wigilijna  - Charles Dickens

            Klasyka literatury angielskiej do dzisiaj cieszy się popularnością. Historia skąpca Scrooga i jego cudowna przemiana pod wpływem duchów Świąt Bożego Narodzenia to sposób na prawdziwe przeżywanie rodzinnych tradycji. Nauka dobra i empatii bez zbytniego moralizatorstwa. Wyciska łzy z oczu. Poruszająca opowieść, dająca wiele do myślenia.

             

            2. Światło w cichą noc – Krystyna Mirek

            Święta Bożego Narodzenia – to radosne oczekiwanie, choinka, prezenty, piękne kolędy, aż robi się ciepło w sercu. Jednak nie dla każdego, dla Magdy i jej dwóch braci – nie. Przed laty w wigilijny wieczór w tej rodzinie doszło do tragedii, rodzeństwo pogrążyło się w rozpaczy i święta już ich nie cieszą tak jak kiedyś. Życie jednak stawia tę rodzinę przed wyzwaniem zmierzenia się/ uporania się z przeszłością. Podobnie Antek, który wraca do rodzinnego domu musi stawić czoło przeszłości, a raczej odnalezienia odpowiedzi na temat swojego ojca - na pytanie dlaczego przed laty porzucił rodzinę.

            To bardzo ciepła, lekka, niezobowiązująca lektura, która pozwoli się odprężyć i umilić wolny dzień.

             

            3. Ominąć święta – John Grisham

            Świetna książka znakomitego autora, który udowodnił, że oprócz thrillerów prawniczych potrafi też pisać inne powieści i to naprawdę z dobrym rezultatem. Historia jaką nam prezentuje jest radosna i pełna humoru, a na dodatek skłania do przemyśleń na temat szaleństwa jakie sobie sami fundujemy na Święta Bożego Narodzenia. Ta książka to MUST HAVE każdych świąt!

             

            Polecam

            Danuta Stacharska

        • logo konkursu
          • Piramida - nowa edycja konkursu

          • Szanowni Państwo,

            Bardzo miło nam poinformować, iż w roku szkolnym 2023/2024 XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie organizuje kolejną, siódmą już edycję Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu z Przedmiotów Przyrodniczych Piramida, dedykowanego wszystkim uczniom warszawskich szkół ponadpodstawowych.

            Tegoroczna edycja Konkursu została objęta honorowym patronatem: Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Dziekana Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.  

            W związku z tym pragniemy serdecznie Państwa zaprosić do wzięcia udziału we wspomnianym projekcie. Jesteśmy pewni, że wzorem lat ubiegłych Konkurs Piramida będzie się cieszył dużym zainteresowaniem, a walka o zwycięstwo będzie toczyła się do samego końca J

            Wszystkie szczegóły dotyczące organizacji oraz przebiegu Konkursu zawarte są w regulaminie oraz harmonogramie. Zapraszamy na stronę internetową naszej szkoły, gdzie w zakładce konkursu PIRAMIDA znajdziecie Państwo m. in. przykłady zadań ćwiczeniowych z poprzednich lat, wspomniany regulamin oraz harmonogram.

             

            Z poważaniem

            Szkolni koordynatorzy Konkursu Piramida:

            Alina Tchórzewska

            Paweł Pałabus

        • logo SGH
          • Dni SGH

          • W dniach 23-24.11.2023 r. odbyły  się w naszym Liceum Dni SGH organizowane przez wychowawców klas akademickich SGH we współpracy z wykładowcami i pracownikami Szkoły Głównej Handlowej  w Warszawie.

            W czwartek 23.11.2023 r. uczniowie klas akademickich 1e, 2e, 3e i 4e wzięli  udział w konkursach wiedzy z geografii, języka angielskiego z elementami języka biznesowego oraz matematyki, które są przedmiotami rozszerzonymi w tych klasach, a jednocześnie przedmiotami rekrutacyjnymi do Szkoły Głównej Handlowej. Konkurs z matematyki wygrała klasa 4e, geografię i język angielski wygrały zespoły z klasy 3e. W ten sposób klasa 3e zdobyła najwięcej punktów i wygrała cały konkurs.

            W nagrodę członkowie zwycięskich zespołów reprezentujących klasy otrzymali bony Empiku o wartości 50 złotych; klasa 3e otrzymała słodki poczęstunek.

            W piątek 24.11.2023 r. zwany ”Black Friday” tradycyjnie uczniowie  klas  akademickich  spotkali się  z naszymi gośćmi ze Szkoły Głównej Handlowej na sali gimnastycznej naszego liceum i brali udział w wykładach i warsztatach o tematyce ekonomicznej.  Impreza zakończyła się o godz. 12.30 wręczeniem nagród za konkursy oraz warsztaty. Upominki  przygotowała Szkoła Główna Handlowa, a bony do Empiku i słodycze sponsorowała nam Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy:)

             

        • logo szkoły
          • Wyróżnienie dla młodych artystów

          •  

            17 listopada 2023 r. dwoje uczniów naszej szkoły - Aniela Minor z  klasy 2d oraz Bartosz Jakóbowski z 2c - wzięło udział w konkursie recytatorskim w ramach XII Łochowskiej Jesieni Poezji Przystanek Norwid. Młodzi artyści przygotowali wybrane liryki, które następnie wygłosili przed innymi uczestnikami i komisją konkursową. Nasi uczniowie zaprezentowali wyjątkowo wysoki poziom, co zaowocowało wyróżnieniem przyznanym przez jury dla Anieli Minor, która znalazła się w gronie sześciu laureatów. Serdecznie gratulujemy!

        • logo szkoły
          • „PRZECZYTAJ TO PIĘKNIE PO NIEMIECKU”

          •  

            W dniu 23.11.2023 r. odbył się w naszej szkole  międzyszkolny konkurs „Niemcy dla Znawców”, edycja „Przeczytaj to pięknie to niemiecku”, w której wzięło udział 26 uczniów.

            Jury konkursowe, a byli to nauczyciele języka niemieckiego zgłoszonych szkół (nie można było oceniać swoich uczniów) po długiej debacie przyznało następujące miejsca:

            I miejsce -Jakub Mieszkowski  XLIV Liceum Ogólnokształcące im.Stefana Banacha w Warszawie

            II miejsce-Magdalena Reczycka  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Dittricha w ZS nr 2 w Żyrardowie oraz Jerzy Wojtuczuk  XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Warszawie

            III miejsce Aleksandra Kordel LXV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. Józefa Bema  w Warszawie

            Wyróżnienia:

            -Franciszek Blacharski XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie

            -Jakub Wąsiewski Zespół Szkół  nr 1 w Żyrardowie.

            Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok😊

        • logo szkoły
          • Gazetka szkolna Konopa.info

          • Szanowni Państwo,

            Zapraszamy do lektury pierwszego wydania gazetki szkolnej, "Konopa.info". Gazetka powstała dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów z kl.III d i uczennicy z klasy III a. Opiekunem gazetki jest pani Ewa Siedlecka.

            konopainfo_1.pdf

        • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne listopad 2023
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne listopad 2023

          • 1.Clone. Students # 1 – Aleksandra Negrońska

            Nowość na rynku wydawniczym, okrzyknięta przebojem tego sezonu. Czy przypadła mi do gustu? Rosanna Denise od zawsze mieszkała w Stanach Zjednoczonych, na studia przeprowadza się do Anglii. Ma zamiar studiować prawo, będzie mieszkała z siostrą bliźniaczką i przyrodnim bratem Alexandrem. Jej drogi z siostrą rozeszły się przed ośmioma laty, kiedy to  matka porzuciła ich ojca  i zamieszkała z bogatym mężem w Anglii. Pozytywne zaskoczenie, wciągająca, niespokojna, emocjonalna opowieść. Polecam!

             

            2. Krokodyl z kraju Karoliny – Joanna Chmielewska

            Popełniono przestępstwo. Została zamordowana Alicja, przyjaciółka Joanny.
            Jak do tego doszło? Kto jest sprawcą? Czy zagadka zostanie rozwiązana? Jaki będzie jej finał?

            Uwielbiam Chmielewską, co jakiś czas wracam do jej książek. Świetne dialogi, śmieszne  sytuacje, nietypowi bohaterowie. Przemyślna intryga kryminalna. Jak zwykle Chmielewska nie zawodzi. Polecam z całego serca!

             

            3. Gucci. W imię mojego ojca - Patricia Gucci

            Porywająca opowieść rodzinna i historia nigdy wcześniej nie opisanego romansu, koncentrujące się na osobie Aldo Gucciego – człowieka odpowiedzialnego za przekształcenie legendarnego domu mody w potęgę, jaką znamy – opisana przez jego córkę.

            Narodziny Patricii Gucci utrzymywano w ścisłej tajemnicy: wiadomość o istnieniu nieślubnego dziecka mogłaby pogrążyć jej ojca, Aldo. Początek lat sześćdziesiątych XX wieku to okres największej świetności Gucci – ulubionej marki zarówno arystokratów jak i hollywoodzkich gwiazd – ale i czasy, kiedy w świetle włoskiego prawa posiadanie nieślubnych dzieci było nielegalne. Aldo nie mógł pozwolić sobie na publiczny skandal, ale też nie potrafił wyrzec się uczuć, które żywił dla matki Patricii, Bruny, byłej pracownicy swojego rzymskiego butiku. W celu uniknięcia kontrowersji wysłał ciężarną kochankę, aby urodziła w Londynie, a następnie potajemnie ściągnął ją wraz z noworodkiem z powrotem do Rzymu, gdzie obie musiały ukrywać się przed władzami, mediami i rodziną Gucci.

            Mój ojciec Gucci opisuje nieznaną dotąd historię miłosną rodziców Patricii w oparciu o jej własne wspomnienia, rozmowy, jakie przeprowadziła ze swoją matką oraz listy miłosne pisane przez jej ojca. Wszystko to uzupełniają nigdy wcześniej nie publikowane zdjęcia. Autorka przeplata burzliwą historię związku swoich rodziców wspomnieniami dotyczącymi swojej osobistej relacji z ojcem oraz drogi jaką przeszła, aby od bycia osamotnioną małą dziewczynką, żyjącą w ukryciu przez dziesięć pierwszych lat życia, stać się rzeczniczką Gucci i najmłodszą protegowaną Aldo...

            Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

             

            Polecam

            Danuta Stacharska

            nauczyciel bibliotekarz

             

        • logo szkoły
          • Z wizytą u Jana Kochanowskiego

          • 15 listopada 2023 klasa 2d wybrała się na wycieczkę do Czarnolasu i Zwolenia. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Jana Kochanowskiego, wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika o życiu i twórczości najwybitniejszego artysty polskiego odrodzenia. Uczestniczyliśmy także w lekcji poświęconej fraszkom Mistrza Jana. Następnie udaliśmy się do oddalonego o kilka kilometrów Zwolenia, gdzie w miejscowym kościele pani przewodnik zapoznała nas z historią świątyni oraz sensacyjnymi okolicznościami pochówku Jana Kochanowskiego. Mieliśmy również możliwość zejścia do krypty, w której znajduje się sarkofag poety.

            I jeszcze zdjęcia od Zuzi :)