• logo SGGW
          • Warsztaty laboratoryjne w SGGW

          • Zainteresowani uczniowie z klas: IIc i IIf z Panią Renatą Biernacką uczestniczyli w dniu 14 czerwca w warsztatach laboratoryjnych z mikrobiologii w Katedrze Biochemii i Mikrobiologii Instytutu Biologii SGGW. Niezwykle ciekawe zajęcia prowadziła Pani dr Joanna Panasiewicz, Adiunkt w tej Katedrze. Uczniowie w dwuosobowych zespołach wykonywali preparaty, wybarwiali je i dokonywali obserwacji mikroorganizmów.Zajęcia te poszerzyły znacznie wiedzę biologiczną, rozwinęły zainteresowanie mikrobiologią i umiejętności eksperymentowania oraz pracy zespołowej. Pracownicy Katedry byli zachwyceni poziomem uczniów, ich zapałem i wiedzą.

        • student learning from books
          • Terminy egzaminów poprawkowych

          • Terminy egzaminów poprawkowych w roku szkolnym 2021/2022

            Biologia - 29.08.2022 r. godz. 9.00 oraz godz. 14:00 (jedna osoba)
            Historia - 29.08.2022 r. godz. 9.00
            Fizyka - 29.08.2022 r. godz. 9.00
            Język niemiecki - 29.08.2022 r. godz. 9.00
            Język polski - 29.08.2022 r. godz. 9.00

            Chemia - 30.08.2022 r. godz. 9.00
            Matematyka - 30.08.2022 r. godz. 9.00
            Geografia - 30.08.2022 r. godz. 9.00
            Informatyka - 30.08.2022 r. godz. 9.00
            Język hiszpański - 30.08.2022 r. godz. 9.00

             

        • zakochaj się w Warszawie logo
          • Program stypendialny m.st. Warszawy

          • Niniejszym przekazujemy informacje z biura pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego nt. programu stypendialnego m.st. Warszawy. Zachęcamy do wzięcia udziału w programie!

            Miejskie stypendia to comiesięczne, konkretne wsparcie dla uczniów i studentów, wynoszące od 200 do nawet 1500 zł. Program stypendialny jest skierowany do uczniów szkół podstawowych (po skończeniu 3. klasy) i szkół ponadpodstawowych oraz studentów do 26. roku życia.

            O stypendium mogą się ubiegać uczniowie i studenci warszawskich szkół oraz uczelni, którzy:

            – mogą pochwalić się działalnością i osiągnięciami naukowymi, sportowymi, artystycznymi lub zaangażowaniem społecznym,

            – uzyskują dobre wyniki w nauce (średnia ocen nie może być niższa niż 4,0 w przypadku uczniów oraz 3,5 w przypadku studentów),

            – miesięczny dochód netto na jednego członka ich rodziny nie przekracza kwoty 2000 zł.

            Rekrutacja dla uczniów rozpoczyna się 24 czerwca i trwa do 1 sierpnia. Rekrutacja dla studentów (w tym tegorocznych maturzystów) prowadzona będzie od 1 września do 10 października.

            Szczegółowe informacje: https://www.centrumjp2.pl/stypendia/

            Operatorem stypendiów jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

            Kontakt w sprawie stypendiów: stypendia@centrumjp2.pl

        • person holding gold cup
          • Literat-laureat :)

          • Z ogromną dumą i radością informujemy, że uczeń klasy 2B Kacper Starnowski został laureatem trzeciego miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego. Gratulujemy wygranej!

        • team jumping on trampoline
          • Mat-fiz na trampolinach :)

          • 21 czerwca 2022 r klasa o profilu matematyczno-fizycznym 2a z przedstawicielami starszego rocznika mat-fizu z 3a oraz rówieśników z biol-chemu z 2c relaksowała się w parku trampolin Hangar 646 Mokotów. Było ciekawie i zaskakująco, a co najważniejsze - nikt nie ucierpiał.

            P.S. Tego samego w sumie nie można powiedzieć o rzeczach - poza jedną zagubioną parasolką (hm, być może jakimś cudem później odnalezioną;)...) na straty spisaliśmy kilka skarpetek ;( Co jednak dziwne, żadna z 80 różnych trampolin z Hangaru nie doznała szwanku ;)

        • person with binoculars
          • W warszawskim zoo :)

          • 15 czerwca 2022 r. klasy 3a i 3c wybrały się na wyjście edukacyjno-integracyjne do warszawskiego zoo. Niektórzy z nas byli tu po raz pierwszy, a niektórzy - nie po raz ostatni. 

            Poobserwowaliśmy zwierzęta małe i duże, futrzaste i milusie jak do przytulania, i te, których strach się bać i od których lepiej trzymać się z daleka...

        • RAJD ROWEROWY
          • RAJD ROWEROWY

          • Zapraszamy na krótka fotorelację, z kolejnej, super imprezy organizowanej w naszej szkole, jaką jest RAJD ROWEROWY. Wspaniała impreza, wspaniała młodzież.

        • Warsztaty z ekonomii eksperymentalnej dla licealistów
          • Warsztaty z ekonomii eksperymentalnej dla licealistów

          • W dniu 10.06.2022r. klasa 2e wzięła udział w warsztatach „Pogromcy mitów ekonomicznych” realizowanych w ramach projektu „Trzecia Misja Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego”. Prowadzący warsztaty dr Tomasz Kopczewski w jasny i przejrzysty sposób wyjaśnił nam, czym jest ekonomia i jej ogromny wpływ na nasze codzienne wybory oraz procesy, które zachodzą na wolnym rynku. Najbardziej spodobały się nam zajęcia praktyczne, w których mogliśmy podejmować decyzje odnośnie inwestowania pieniędzy w dobro wspólne jako niezależne jednostki, a następnie jako członkowie grup. Po szkoleniu otrzymaliśmy dyplomy oraz drobne upominki.

            Następnie pani Prodziekan ds. studenckich Dominika Gadowska-dos Santos oprowadziła nas po wydziale, przedstawiła warunki rekrutacji oraz zachęciła nas do studiowania na wydziale.

        • lake at sunset, Mazury
          • Mazury 2022 :) klasy 1c i 1e

          • W poniedziałek 30.05 klasami 1c i 1e wybraliśmy się na 3-dniową wycieczkę w okolice Giżycka do Pieczarek. Po przyjemnej podróży autokarem oraz zakwaterowaniu się w pokojach czekał na nas posiłek, niezwykle ciekawe gry terenowe oraz ognisko. Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na rejs statkiem po jeziorach z Giżycka do Mikołajek. Mogliśmy podziwiać niesamowite widoki i spędzić razem czas na rozmowach. Po wycieczce promem ruszyliśmy do ośrodka, gdzie zjedliśmy obiad i mieliśmy czas dla siebie. Po kolacji odbyła się nocna gra terenowa, w której mogliśmy się zintegrować między klasowo i wykazać się w korzystaniu kompasu oraz współpracy. W środę rano po zjedzeniu śniadaniai otrzymaniu prowiantu na drogę powrotną nadszedł czas na spakowanie się i wejście do autokaru. Jednak to nie był koniec, ponieważ w drodze powrotnej zajechaliśmy do Wilczego Szańca, gdzie pod okiem pani przewodnik dowiedzieliśmy się o bunkrach, które były wykorzystywane w czasie II wojny światowej oraz o życiu wewnątrz nich. Na koniec odbył się postój, na którym mieliśmy czas na zjedzenie czegoś. Następnie bez żadnych przeszkód ruszyliśmy w miłej atmosferze do Warszawy.

        • szachy dwa króle
          • II szkolny turniej szachowy

          • Druga edycja turnieju szachowego, który odbył się  03.06.2022 r., miała miejsce w naszej bibliotece. Udział brało 8 zawodników z różnych klas, a turniej był rozgrywany w systemie brazylijskim. Po pierwszej rundzie zostali wyłonieni  czterej finaliści. Po bohaterskiej walce i w pocie czoła na pierwszym miejscu zakończył turniej Mateusz Maciak z klasy 3a, który był w szczytowej formie. Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Gajewski z klasy 2f. Każdy z zawodników zakończył zmagania z uśmiechem na twarzy.

            Szczególne podziękowania składamy Julce Rosłoniec, która z ramienia Samorządu Szkolnego była inicjatorką i organizatorka turnieju, oraz dzielnie ją wspierającej Julii Kurdziel (obie z klasy 2c). Nagrody rzeczowe zasponsorowane przez zawsze nas wspierającą Radę Rodziców w postaci pamiątkowego dyplomu i książki wręczył Pan Dyrektor Piotr Wielogórski.

        • wycieczka 2 czerwca roześmiane buźki
          • Wycieczka klas 1b i 2c - w pozytywizm :)

          • 2 czerwca 2022 r., z okazji minionego Dnia Dziecka, klasami 1b i 2c udaliśmy się na zwiedzanie romantycznej północy Mazowsza, do Gołotczyzny, Ciechanowa i Opinogóry. Odwiedziliśmy Muzeum Szlachty Mazowieckiej z jego oddziałem – Muzeum Pozytywizmu na Gołotczyźnie. Po przyjeździe czekał na nas 20-minutiwy seans filmowy, z którego dowiedzieliśmy się o niezwykłej historii miłosnej i o dziejach Gołotczyzny. Film dotyczył Aleksandra Świętochowskiego (1849-1938) oraz jego młodziutkiej żony Marii, która relacjonowała ich wspólną biografię w 2004 r. Pan Świętochowski, to znany polski pisarz, tworzący głównie w strefie publicystyki (założył tygodnik Prawda), a także działacz społeczny – dzięki niemu i Aleksandrze Bąkowskiej (właścicielce Gołotczyzny), jeszcze pod rozbiorami, powstały 2 szkoły rolnicze – gospodarstw domowego dla dziewcząt wiejskich oraz Bratne – dla chłopców. Jego najbardziej znanym utworem, jest „Historja chłopów polskich w zarysie”. Po filmie obejrzeliśmy kompleks otaczający muzeum oraz domek, przeniesiony z innej wioski, który kiedyś należał do jednej z wpływowych rodzin na tym obszarze. cdn.

        • wycieczka 2 czerwca roześmiane buźki
          • Wycieczka klas 1b i 2c - w romantyzm :)

          • Po zwiedzeniu Gołotczyzny udaliśmy się do Opinogóry, do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Tam dowiadywaliśmy się o życiu rodziny Krasińskich, głównie o twórczości Zygmunta Krasińskiego. Zajrzeliśmy do wozowni, gdzie zgromadzono różne pojazdy zaprzęgowe (bryczki, dorożki) i serię pomniejszych eksponatów. Spacerowaliśmy po parku otaczającym muzeum podziwiając różnorodne pomniki i nasadzoną roślinność. Na terytorium tym znajdują się także woliery z ptakami, np. z bażantami, pawiami, czy rasowymi kurami. Oprócz tego umiejscowiona jest tam też stajnia z końmi i sklep pamiątkowy.

            Na koniec wpadliśmy do Ciechanowa na posiłek w naszej ulubionej restauracji sieciowej J Wolną chwilę spędziliśmy na lodach i na zwiedzaniu rynku.

            Nasza wycieczka była cudownym czasem, odskocznią od codziennego życia. Dzięki niej, spędziliśmy miło dzień i poznaliśmy nowe miejsca na mapie Polski wspólnie.

        • logo SSGW
          • Odwiedzamy Katedrę Chemii na SGGW – klasa 3c

          • Uczniowie klasy 3c z Panią Aliną Tchórzewską uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych w Katedrze Chemii w SGGW.

            Dzięki Pani dr Beacie Dasiewicz, klasa biologiczno- chemiczna mogła wykonywać ciekawe doświadczenia chemiczne pod opieką wykwalifikowanej kadry z SGGW. Uczniowie przeprowadzali reakcje w roztworach wodnych, wypełniali karty pracy wpisując obserwacje, wnioski i równania reakcji.

            Zajęcia warsztatowe poszerzyły znacznie wiedzę chemiczną i rozwinęły umiejętności eksperymentowania oraz pracy w zespole.

        • MIĘDZYSZKOLNY RAJD ROWEROWY
          • MIĘDZYSZKOLNY RAJD ROWEROWY

          • Drodzy uczniowie

            Zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce rowerowej 10.06.2022(piątek)Ilość miejsc ograniczona. O kolejności zgłoszeń decyduje dostarczenie podpisanego regulaminu i oświadczenia do nauczycieli WF. Dokumenty są do pobrania na stronie szkoły 

            Regulamin rajdu

        • Finaliści „PIRAMIDY” z wizytą na Politechnice Warszawskiej
          • Finaliści „PIRAMIDY” z wizytą na Politechnice Warszawskiej

          • W dniu 25 maja 2022 r. finaliści piątej edycji organizowanego przez naszą szkołę Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu z Przedmiotów Przyrodniczych „PIRAMIDA” odwiedzili Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej).

            Mieliśmy możliwość zobaczyć (a nawet wejścia do środka) tunel aerodynamiczny oraz wysłuchać krótkiej informacji na temat jego zastosowania. Z ciekawością słuchaliśmy opowiadania o polskich sportowcach, którzy z niego korzystają, aby odpowiednio dobrać sprzęt oraz opracować kształt kasków tak, aby opór powietrza był jak najmniejszy, a co za tym idzie uzyskiwanie prędkości było łatwiejsze.

            W testach na Politechnice Warszawskiej wzięła udział m.in. Natalia Maliszewska – wicemistrzyni świata, mistrzyni Europy i zdobywczyni Pucharu Świata w short tracku – łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze.

            Poza opisywanymi wyżej badaniami tunel służy ponadto do badań z zakresu aerodynamiki urbanistycznej (pomiary obciążeń działających na wysokościowce w pełnym zakresie kierunków wiatru), aerodynamiki pojazdów (niektóre z opracowanych rozwiązań opatentowano), czy klasycznej aerodynamiki lotniczej (np. bezzałogowce). Realizowane są w niej m.in. badania ciśnieniowe i wagowe modeli samolotów i rakiet.

            W laboratorium Symulatorów w Zakładzie Automatyki i Osprzętu Lotniczego uczniowie wysłuchali krótkiego wprowadzenia na temat zastosowania symulatorów załogowych statków powietrznych podczas szkolenia pilotów oraz krótkiego instruktażu jak pilotować śmigłowiec. W części praktycznej warsztatów każdy miał możliwość odbycia próbnego lotu w kabinie symulatora, co było niewątpliwie największą atrakcją.

            Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Jackowi Szumbarskiemu – profesorowi PW oraz pracownikom wydziału, którzy oprowadzili nas po laboratoriach i w przystępny sposób przekazali typowo techniczną wiedzę. Bardzo dziękujemy .   

        • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na maj 2022
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na maj 2022

          •  

            1. Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski

            Kiedy Fiodor Dostojewski skończył pisać swoją chyba najbardziej znaną powieść miał 45 lat, miał za sobą zesłanie na Syberię, wieloletnią katorgę i miłość swojego życia. Cudem uratowany sprzed plutonu egzekucyjnego, z pewnością był osobą, która umiała docenić wartość życia. Jako jeden z najwybitniejszych rosyjskich myślicieli i pisarzy, tworzył dzieła, które do dziś poruszają miliony czytelników. Głównie za sprawą zawartych w nich uniwersalnych prawd, co w połączeniu z wiernie oddanymi realiami epoki wciąż robi wrażenie.

            Zbrodnia i kara - jak powszechnie wiadomo, porusza problem indywidualnej etyki, a zarazem kwestionuje prawo wybitnej jednostki do przekraczania ogólnie obowiązujących norm moralnych. Raskolnikow jest postacią, która kontestuje zasady społeczne, uważając, że ma prawo je przekraczać, gdyż doskonale je poznał. Z drugiej strony zdaje sobie boleśnie sprawę z tego, że mimo wszystko przynależy do społecznych struktur i jest czymś nieuniknionym, że musi w konsekwencji poddać się ich prawom.

             

            2. Złoto Mojżesza - Franco Scaglia

            Złoto Mojżesza - to opowieść łącząca rozwiązywanie kryminalnych zagadek z urokliwą atmosferą starej Jerozolimy i brzegów Jordanu. Wartka akcja przeplata się z pięknymi opisami krajobrazu Tajemnicza jaskinia, sekret z czasów krucjat oraz splot oszustw, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje. Wszystko zaś w scenerii krajobrazu ziemi Świętej. W pewnej jaskini w Betanii, wiosce położonej nad rzeką Jordan, gdzie został ochrzczony Jezus, ojciec Matteo odkrywa cały szereg szkieletów z żelazną obrożą na szyi, przypominającą obroże niewolników. Widnieją na nich tajemnicze znaki. Na początku Matteo, zajęty licznymi obowiązkami związanymi z pełnionym przez niego urzędem Kustosza i zatroskany dręczącymi go dolegliwościami, które z czasem okażą się pierwszymi objawami choroby Burgera, lekceważy odkrycie. Ale kiedy ojciec Vidigal zdradza mu, że znaki przedstawiają herb Fryderyka II, a wokół niego zaczynają dziać się dziwne rzeczy, rozumie, że natrafił na coś zaskakującego. Najwidoczniej nie on jeden tak myśli, gdyż w krótkim czasie trafia w sam środek dziwnej gry prowadzonej przez tajne służby jordańskie, Nuncjusza apostolskiego i dwuznaczną postać Szejka, handlarza i przemytnika dzieł sztuki...

             

            3. Księżniczka z LoduCamilla Läckberg

            Gdy w spokojnym miasteczku Fjällbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck, żeby przyjrzała się tej tragedii. Erika wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości...Saga kryminalna Camilli Läckberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Läckberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej „Morderstwa we Fjällbace”, osnutej na kanwie jej powieści.