• MIĘDZYSZKOLNY RAJD ROWEROWY
          • MIĘDZYSZKOLNY RAJD ROWEROWY

          • Drodzy uczniowie

            Zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce rowerowej 10.06.2022(piątek)Ilość miejsc ograniczona. O kolejności zgłoszeń decyduje dostarczenie podpisanego regulaminu i oświadczenia do nauczycieli WF. Dokumenty są do pobrania na stronie szkoły 

            Regulamin rajdu

        • Finaliści „PIRAMIDY” z wizytą na Politechnice Warszawskiej
          • Finaliści „PIRAMIDY” z wizytą na Politechnice Warszawskiej

          • W dniu 25 maja 2022 r. finaliści piątej edycji organizowanego przez naszą szkołę Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu z Przedmiotów Przyrodniczych „PIRAMIDA” odwiedzili Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej).

            Mieliśmy możliwość zobaczyć (a nawet wejścia do środka) tunel aerodynamiczny oraz wysłuchać krótkiej informacji na temat jego zastosowania. Z ciekawością słuchaliśmy opowiadania o polskich sportowcach, którzy z niego korzystają, aby odpowiednio dobrać sprzęt oraz opracować kształt kasków tak, aby opór powietrza był jak najmniejszy, a co za tym idzie uzyskiwanie prędkości było łatwiejsze.

            W testach na Politechnice Warszawskiej wzięła udział m.in. Natalia Maliszewska – wicemistrzyni świata, mistrzyni Europy i zdobywczyni Pucharu Świata w short tracku – łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze.

            Poza opisywanymi wyżej badaniami tunel służy ponadto do badań z zakresu aerodynamiki urbanistycznej (pomiary obciążeń działających na wysokościowce w pełnym zakresie kierunków wiatru), aerodynamiki pojazdów (niektóre z opracowanych rozwiązań opatentowano), czy klasycznej aerodynamiki lotniczej (np. bezzałogowce). Realizowane są w niej m.in. badania ciśnieniowe i wagowe modeli samolotów i rakiet.

            W laboratorium Symulatorów w Zakładzie Automatyki i Osprzętu Lotniczego uczniowie wysłuchali krótkiego wprowadzenia na temat zastosowania symulatorów załogowych statków powietrznych podczas szkolenia pilotów oraz krótkiego instruktażu jak pilotować śmigłowiec. W części praktycznej warsztatów każdy miał możliwość odbycia próbnego lotu w kabinie symulatora, co było niewątpliwie największą atrakcją.

            Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Jackowi Szumbarskiemu – profesorowi PW oraz pracownikom wydziału, którzy oprowadzili nas po laboratoriach i w przystępny sposób przekazali typowo techniczną wiedzę. Bardzo dziękujemy .   

        • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na maj 2022
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na maj 2022

          •  

            1. Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski

            Kiedy Fiodor Dostojewski skończył pisać swoją chyba najbardziej znaną powieść miał 45 lat, miał za sobą zesłanie na Syberię, wieloletnią katorgę i miłość swojego życia. Cudem uratowany sprzed plutonu egzekucyjnego, z pewnością był osobą, która umiała docenić wartość życia. Jako jeden z najwybitniejszych rosyjskich myślicieli i pisarzy, tworzył dzieła, które do dziś poruszają miliony czytelników. Głównie za sprawą zawartych w nich uniwersalnych prawd, co w połączeniu z wiernie oddanymi realiami epoki wciąż robi wrażenie.

            Zbrodnia i kara - jak powszechnie wiadomo, porusza problem indywidualnej etyki, a zarazem kwestionuje prawo wybitnej jednostki do przekraczania ogólnie obowiązujących norm moralnych. Raskolnikow jest postacią, która kontestuje zasady społeczne, uważając, że ma prawo je przekraczać, gdyż doskonale je poznał. Z drugiej strony zdaje sobie boleśnie sprawę z tego, że mimo wszystko przynależy do społecznych struktur i jest czymś nieuniknionym, że musi w konsekwencji poddać się ich prawom.

             

            2. Złoto Mojżesza - Franco Scaglia

            Złoto Mojżesza - to opowieść łącząca rozwiązywanie kryminalnych zagadek z urokliwą atmosferą starej Jerozolimy i brzegów Jordanu. Wartka akcja przeplata się z pięknymi opisami krajobrazu Tajemnicza jaskinia, sekret z czasów krucjat oraz splot oszustw, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje. Wszystko zaś w scenerii krajobrazu ziemi Świętej. W pewnej jaskini w Betanii, wiosce położonej nad rzeką Jordan, gdzie został ochrzczony Jezus, ojciec Matteo odkrywa cały szereg szkieletów z żelazną obrożą na szyi, przypominającą obroże niewolników. Widnieją na nich tajemnicze znaki. Na początku Matteo, zajęty licznymi obowiązkami związanymi z pełnionym przez niego urzędem Kustosza i zatroskany dręczącymi go dolegliwościami, które z czasem okażą się pierwszymi objawami choroby Burgera, lekceważy odkrycie. Ale kiedy ojciec Vidigal zdradza mu, że znaki przedstawiają herb Fryderyka II, a wokół niego zaczynają dziać się dziwne rzeczy, rozumie, że natrafił na coś zaskakującego. Najwidoczniej nie on jeden tak myśli, gdyż w krótkim czasie trafia w sam środek dziwnej gry prowadzonej przez tajne służby jordańskie, Nuncjusza apostolskiego i dwuznaczną postać Szejka, handlarza i przemytnika dzieł sztuki...

             

            3. Księżniczka z LoduCamilla Läckberg

            Gdy w spokojnym miasteczku Fjällbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck, żeby przyjrzała się tej tragedii. Erika wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości...Saga kryminalna Camilli Läckberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Läckberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej „Morderstwa we Fjällbace”, osnutej na kanwie jej powieści.