• logo konkursu
          • PIRAMIDA 2022/2023

• Szanowni Państwo,

Jest nam bardzo miło, że VI edycja Konkursu Piramida cieszy się równie dużym zainteresowaniem jak poprzednie. Pragniemy poinformować, że do etapu online, który odbędzie się w dniu 7 lutego 2023 r. godz. 9:00, zgłosiły się zespoły z następujących szkół:

- LXX Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie

- III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie

- XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie

- Społeczne Liceum nr 17 w Warszawie

- XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie

- CLVII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie

-V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie

- XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie

Dziękujemy za chęć udziału w konkursie i życzymy powodzenia na etapie online

Szkolni koordynatorzy konkursu Piramida

Alina Tchórzewska

Paweł Pałabus

• Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na styczeń 2023

• 1. Kristin Hannah - Wyśnione szczęście

Joy, zdradzona przez męża bibliotekarka z małego miasteczka, ma w perspektywie pierwsze od lat samotne Święta. W odruchu desperacji jedzie na lotnisko i wybiera daleki lot do nieznanej sobie miejscowości o nazwie Hope, ponieważ jak nigdy potrzebuje nadziei. Nieoczekiwany bieg wypadków sprawi, że jej życie znajdzie się w niebezpieczeństwie, lecz i nabierze nowych barw i sensu...

2. Remigiusz Mróz  - Ekspozycja. Komisarz Forst. Tom 1

Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
            Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.
            Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.

Trylogia z komisarzem Forstem.

3. Eliza Orzeszkowa  - Nad Niemnem

Tłem powieści jest świat polskich dworów i zaścianków szlacheckich na Litwie. Autorka wprowadza nas w rytm, obyczaje i piękno tego świata, opisując losy ubogiej szlachcianki Justyny Orzelskiej i miłości, jaka połączyła ją z żyjącym z pracy własnych rąk Janem Bohatyrowiczem. Wątek mezaliansu, nawiązujący do staropolskiej legendy o Janie i Cecylii, a zapowiadający pogodzenie się zaścianka z dworem, jest ważnym motywem powieści. W Nad Niemnem obecne są także wspomnienie powstania styczniowego i refleksja nad ideą odrodzenia narodu polskiego.

Powieść Elizy Orzeszkowej była kilkakrotnie ekranizowana w kinie i telewizji.

• logo szkoły
          • Studniówka klas maturalnych

• 9 stycznia 2023 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w balu studniówkowym klas maturalnych. Było uroczyście, elegancko i wyjątkowo. Magiczny czas, epickie chwile. Zapraszamy na krótką fotorelację.