• KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW
          • KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

          • Serdecznie zapraszamy zainteresowanych uczniów sprzedażą lub kupnem podręczników na Szkolny Kiermasz, który odbędzie się w dniach 7 i 8 września 2021 r. na pierwszym piętrze podczas dużej przerwy, czyli o godzinie 12.25.Marta Czajkowska, Justyna Foch-Kurcbard oraz Samorząd Szkolny

        • Zasady organizacji pracy w XLII Liceum Ogólnokształcącym 
          • Zasady organizacji pracy w XLII Liceum Ogólnokształcącym 

          • Zasady organizacji pracy w XLII Liceum Ogólnokształcącym 

            im. Marii Konopnickiej w Warszawie

            w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

            Procedurę opracowano na podstawie obowiązujących przepisów prawa oświatowego ogłoszonego przez MEiN oraz wytycznych MZ i GIS.

             Procedura obowiązuje od dnia 1 września 2021 r. i dotyczy pracy szkoły w trybie stacjonarnym. Procedury postępowania podczas wariantów nauczania hybrydowego i  zdalnego określone są w odrębnych dokumentach.

             

            I. Postanowienia ogólne

            1. Do szkoły mogą przychodzić tylko:
            • uczniowie/pracownicy, u których nie ma objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
            • uczniowie/pracownicy, których domownicy nie przebywają na kwarantannie;
            • uczniowie/pracownicy, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
            1. Przez objawy o których mowa w pkt. 1 rozumie się:

            · podwyższoną temperaturę ciała,

            · ból głowy i mięśni,

            · ból gardła,

            · kaszel,

            · duszności i problemy z oddychaniem,

             · uczucie wyczerpania,

            · brak apetytu.

            1. Wychowawca klasy jest zobowiązany do dnia   3  września 2021 roku zebrać aktualne numery telefonów od wszystkich opiekunów uczniów niepełnoletnich lub osób wskazanych przez uczniów pełnoletnich oraz zebrać stosowne oświadczenia stanowiące załącznik nr 1 do Procedury.
            2. Osoby z zewnątrz (niebędące uczniami lub pracownikami) mogą wchodzić do szkoły tylko w wyjątkowych przypadkach. Większość spraw należy załatwiać za pośrednictwem dostępnych dróg zdalnego kontaktu. Jeśli jednak istnieje konieczność wizyty w szkole, należy ją wcześniej umówić w sekretariacie szkoły i zgłosić się w ustalonym terminie, respektując zasadę dezynfekcji rąk i zasłaniania ust i nosa.
            3. Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły możliwe jest tylko w wyznaczonych przez dyrektora  do tego miejscach.
            4. Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie szkoły osób z zewnątrz z objawami wskazującymi na infekcję dróg oddechowych, o których mowa w pkt. 2).

            II. Higiena i dezynfekcja

            1. Każdy uczeń w drodze do szkoły i ze szkoły musi być zabezpieczony w środki ochrony osobistej (maseczki, przyłbice). Maseczki można zdjąć dopiero po zajęciu miejsca w sali lekcyjnej.
            2. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
            3. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa. Rekomendowane jest noszenie maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych.
            4. Na terenie szkoły przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych, w tym przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur i włączników.
            5. Przed wejściem do budynku szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk. Środek do dezynfekcji rąk wraz z instrukcją umieszczony jest przy  wejściu głównym oraz w szatni.
            6. Przy wejściu do szkoły umieszczone są  numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
            7. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
            8. Na terenie szkoły znajdują się pojemniki na zużyte maseczki jednorazowego użytku i rękawice ochronne (koloru czerwonego).Należy pamiętać o konieczności zmieniania maseczki w przypadku jej dłuższego używania . Maseczki wielokrotnego użytku należy przechowywać w torebce foliowej i następnie uprać w temperaturze min. 60 stopni przed ponownym użyciem.
            9. Z sali, w której przebywają uczniowie,   usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Sprzęt i przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas zajęć z wychowania fizycznego (np. trenażery w siłowni, piłki, skakanki itp.) myją osoby sprzątające 2 razy dziennie ( przed i w połowie zajęć danego dnia).

            III.  Organizacja pracy szkoły

            1. Zajęcia edukacyjne odbywają się w godz. 8:00 – 15:20.
            2. W celu ograniczenia gromadzenia się uczniów w jednym miejscu na terenie szkoły dopuszcza się możliwość zmiany czasu prowadzenia zajęć edukacyjnych w przypadku bloku lekcyjnego (2 kolejne lekcje z tym samym nauczycielem), przy zachowaniu ogólnego tygodniowego czasu trwania zajęć ustalonym w planie lekcji. Lekcja nie może być jednak krótsza niż 30 min. i nie dłuższa niż 60 min. (np. 1 lekcja 30 min.  – przerwa 10 min. – 2 lekcja 60 min.). Decyzję odnośnie czasu trwania lekcji podejmuje nauczyciel uczący.
            3. Aby uniknąć częstej zmiany pomieszczeń, każda klasa w miarę możliwości zajęcia edukacyjne będzie miała w wyznaczonej w planie lekcji sali. Nie należy bez wiedzy i zgody dyrektora zmieniać wyznaczonych w planie lekcji sal.
            4. Sale lekcyjne należy wietrzyć co najmniej 1 raz na godzinę. Na czas wietrzenia nie ma konieczności jej opuszczania. Wietrzenie odbywa się z inicjatywy nauczyciela pod koniec lekcji lub bezpośrednio po jej zakończeniu.
            5. Zajmując miejsce w dwuosobowej ławce w sali lekcyjnej, należy utrzymać między sobą maksymalną odległość. W miarę możliwości  należy zajmować miejsca w ławkach pojedynczo. Uczniowie nie powinni zmieniać zajętych w ławkach miejsc.
            6. Każdy uczeń powinien mieć własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na ławce, w plecaku lub przydzielonej szafce. Nie powinno się przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. 
            7. Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.
            8. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne uczniowie spędzają przerwy międzylekcyjne na świeżym powietrzu. Korzystanie z boiska  szkolnego w czasie przerw bezwzględnie wiąże się z koniecznością zachowania dystansu społecznego min. 1,5 m. Uczniowie na powietrzu  przebywają pod opieka nauczyciela dyżurującego.
            9. Przedmioty i sprzęt znajdujący się w salach lekcyjnych dezynfekują osoby do tego uprawnione.
            10. We wszystkich salach lekcyjnych znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.
            11. W sali informatycznej należy korzystać z komputera w rękawiczkach.
            12. Korzystanie z biblioteki szkolnej możliwe jest na zasadach określonych w regulaminie korzystania z biblioteki. Regulamin uwzględnia dwudniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów wypożyczanych w bibliotece.
            13. Po zakończonych lekcjach uczniowie nie powinni przebywać na terenie szkoły z wyjątkiem sytuacji, gdy uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych zorganizowanych przez nauczycieli.
            14. Na terenie szkoły czynna będzie stołówka i sklepik prowadzony przez ajenta . Podczas pobytu w stołówce należy zachować 1,5 m dystans oraz stosować się do regulaminu obowiązującego na jej terenie.

            IV. Zasady korzystania z biblioteki szkolnej     

            1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać tylko uczniowie i nauczyciele.
            2. Przy wejściu do biblioteki należy zdezynfekować ręce.
            3. Podczas przebywania w bibliotece należy zachować dystans 1,5 metra, nie przekraczać wyznaczonych linii.
            4. Jednocześnie w bibliotece mogą przebywać dwie osoby wypożyczające książki.
            5. Nauczyciel bibliotekarz prowadzi rejestr osób korzystających z biblioteki.
            6. Zwracane do biblioteki książki odkładane są przez oddającego do wyznaczonego pudełka, gdzie przez dwa dni będą na kwarantannie bibliotecznej.
            7. Czytelnia szkolna ze względów bezpieczeństwa jest nieczynna.

            V. Zasady korzystania z szatni

            1. Przed wejściem do szatni należy zdezynfekować ręce.
            2. W szatni obowiązuje noszenie maseczek, ze względu na brak możliwości zachowania odpowiedniego dystansu podczas korzystania z szafek.
            3. Pracownik obsługi lub dyżurujący nauczyciel w szatni kieruje ruchem, by nie dopuścić do tworzenia się skupisk uczniów.
            4. Uczniowie sprawnie korzystają z szafek i nie przedłużają pobytu w szatni.

            VI. Zasady korzystania ze stołówki i sklepiku szkolnego

            1. Ze stołówki i sklepiku szkolnego mogą korzystać tylko uczniowie i pracownicy szkoły.
            2. W stołówce/sklepiku szkolnym wyznaczone są strefy odbioru posiłków i zwrotu naczyń. Na terenie stołówki należy zachować dystans 1,5.
            3. Posiłki w stołówce będą są wydawane w trybie zmianowym dla uczniów poszczególnych klas.
            4. Wielorazowe naczynia i sztućce myte są w zmywarce w temperaturze min. 60 stopni i wyparzane.
            5. Ze stołówki usunięte zostały zbędne dodatki tj. pojemniki na cukier, wazoniki, pudełka na serwetki.

             

            VII.  Zasady zachowania podczas przerw międzylekcyjnych.

            1. Przerwy międzylekcyjne uczniowie mogą spędzić w sali lekcyjnej , na korytarzu szkolnym lub boisku, zawsze pod opieką nauczyciela .
            2. Na korytarzach, klatkach schodowych, boisku  należy zachować dystans 1,5 metra, a jeśli to niemożliwe zasłonić nos i usta maseczką.
            3. Na korytarzach szkolnych i klatkach schodowych obowiązuje ruch prawostronnych.
            4.  Podczas korzystania z toalety  w jednej łazience mogą przebywać maksymalnie 3 osoby. Nadzór nad porządkiem w toalecie sprawuje pracownik obsługi lub nauczyciel dyżurujący. Ze względu na brak możliwości zachowania dystansu w łazienkach obowiązuje zasłanianie nosa i ust maseczką.

            VIII. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia.

            1. Osoba przejawiająca niepokojące objawy choroby zostaje odizolowana  w odrębnym pomieszczeniu (izolatka w gabinecie pielęgniarki) z zapewnieniem min. 2 m odległości. Uczeń będzie miał  zmierzoną temperaturę ciała termometrem bezdotykowym. Jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) i przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej.
            2. Uczeń znajduje się pod opieką pielęgniarki lub innego pracownika wyznaczonego przez dyrektora szkoły. Uczeń nie może odmówić nauczycielowi poddaniu się zalecanej izolacji.
            3. Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania ucznia.
            4. Rodzic po odebraniu ze szkoły dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania ucznia przez lekarza.
            5. Dyrektor szkoły informuje organ prowadzący (Burmistrza Dzielnicy) o podejrzeniu zakażenia ucznia.
            6. Rodzice dzieci z klasy/grupy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie telefonicznie informowani są o zaistniałej sytuacji.
            7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń  bezzwłocznie poddaje się gruntownemu sprzątaniu.
            8. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący (Burmistrza Dzielnicy) o zaistniałej sytuacji.
            9. Dyrektor szkoły stosuje zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

             

             

             

             

            IX. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły.

            1. Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły, który podejmuje następujące działania:
            • kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia (unikając kontaktu z innymi osobami),
            • zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia,
            • do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy,
            • o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora szkoły.
            1. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
            2. Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.
            3. W przypadku zaobserwowania u pracownika lub ucznia innych objawów chorobowych stosuje się działania opisane w pkt. 1).
            4. Pracownicy z objawami choroby, o których mowa w dziale I pkt. 2nie mogą przychodzić do pracy.
            5. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.

             

            X. Postanowienia końcowe

            1. Dyrektor szkoły zastrzega sobie możliwość wprowadzenia dodatkowych zmian organizacyjnych mających na celu zmniejszenie ryzyka narażenia na zakażenie lub zachorowanie uczniów lub pracowników.
            2. Za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, dyrektor może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów. Zmianę trybu funkcjonowania szkoły konsultuje dyrektor z Radą Rodziców i o decyzji informuje Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

             

             

            Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie, ul. J. Kochanowskiego21, 01-864 Warszawa

            Infolinia dla obywatela ws. Kwarantanny i zdrowia 222 500 115

            Nr informacyjny czynny w godz. 8.00-16.00  22 32 58 958

            Kontakt do biura podawczego 22 31 07 900.

        • Szczepienia
          • Szczepienia

          • Szanowni Państwo,
            informuję, że konferencja on-line dla zainteresowanych rodziców, dotycząca szczepień dzieci od 12. roku życia będzie dostępna od 3 września br. od godz. 18.00, pod linkiem: https://youtu.be/dv6RCNwlYKk.

            Informuję również, że od 25 sierpnia br. działa specjalny adres mailowy szczepienia-dzieci@gis.gov.pl, na który rodzice i opiekunowie uczniów mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami. Na wiadomości odpowiadają specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów
            Biobójczych.

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

          • Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021, które odbędzie
            się w dniu 1 września 2021 r.
            Harmonogram spotkań:
            godz. 9.00 - klasy pierwsze A, B, C (sala gimnastyczna) spotkanie z Dyrekcją, Wychowawcami
            oraz gronem pedagogicznym XLII LO


            godz. 9.45 - klasy pierwsze D, E (sala gimnastyczna) spotkanie z Dyrekcją, Wychowawcami
            oraz gronem pedagogicznym XLII LO


            godz. 11.00 - klasy drugie spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych


            godz. 11.20 - klasy trzecie ponadpodstawowe - spotkanie z wychowawcami w salach
            lekcyjnych


            godz. 11.40 - klasy trzecie ponadgimnazjalne - spotkanie z wychowawcami w salach
            lekcyjnych

            Uwaga!
            Ze względów bezpieczeństwa na uroczystość nie możemy zaprosić Rodziców. Jednocześnie
            przypominamy o konieczności zachowania bezpiecznego dystansu 1,5 m na terenie całej
            szkoły,  nie gromadzeniu się, obowiązku noszenia maseczek oraz dezynfekcji dłoni w miejscach
            do tego wyznaczonych.

        • Zebranie wychowawców z Rodzicami (opiekunami prawnymi) uczniów.
          • Zebranie wychowawców z Rodzicami (opiekunami prawnymi) uczniów.


          • Zapraszamy Rodziców (opiekunów prawnych) na zebranie z wychowawcami w dniu 2 września.
            Harmonogram spotkań:
            godz. 17.00 - klasy pierwsze i drugie
            godz. 18.30 - klasy trzecie
            Zebrania odbędą się stacjonarnie.
            Informacja dotycząca przydziału sal na spotkania będzie znajdowała się przy wejściu do szkoły.
            Bardzo prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego.

        • REKRUTACJA - informacja Biura Edukacji
          • REKRUTACJA - informacja Biura Edukacji

          • Szanowni Państwo,

            uprzejmie informuję, że na stronie internetowej Biura Edukacji umieszczono informacje dot. rekrutacji uzupełniającej:

            „Rekrutacja uzupełniająca odbywa się z użyciem elektronicznego systemu rekrutacji pod adresem: warszawa.edu.com.pl

             

            INSTRUKACJA REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ

             

            Terminy

            0d 3 sierpnia br. do 5 sierpnia br.  do godz. 15.00 kandydaci, którzy chcą przystąpić do rekrutacji uzupełniającej wypełniają wniosek w systemie korzystając z danych dostępowych z rekrutacji zasadniczej. We wniosku wskazują  nową listę preferencji wybierając szkoły/oddziały, które dysponują wolnymi miejscami. W ww. terminie kandydaci składają  wniosek wraz z kopią świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty w szkole pierwszego wyboru.  Wniosek można złożyć osobiście lub elektronicznie.

            Od 6 sierpnia br. do 10 sierpnia br. kandydaci, którzy na swojej liście preferencji wybrali oddziały

            ze sprawdzianami: językowymi/uzdolnień kierunkowych/próbami sprawności fizycznej, przystępują do tych sprawdzianów. Dokładne terminy należy sprawdzić na stronach szkół.

            16 sierpnia br. o godz. 12.00 komisje rekrutacyjne podają do wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.

            Od 17 sierpnia br. do 20 sierpnia br. kandydaci potwierdzają wolę przyjęcia  poprzez złożenie: oryginałów świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Kandydaci do szkół prowadzących kształcenie zawodowe składają także zaświadczenia lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

            23 sierpnia br. o godz. 12.00 komisje rekrutacyjne ogłaszają listy przyjętych i nieprzyjętych.”

            W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o umieszczenie powyższych informacji dot. rekrutacji uzupełniającej na stronie internetowej szkoły.

            Z poważaniem

             

        • Odbiór wyników egzaminu maturalnego
          • Odbiór wyników egzaminu maturalnego

          • Szanowni Państwo,

            w najbliższy poniedziałek 5 lipca 2021 r. zapraszamy wszystkich  tegorocznych maturzystów po odbiór świadectw dojrzałości i aneksów do świadectw z egzaminu maturalnego.

            Ze względu na obowiązujące w dalszym ciągu ograniczenia sanitarne bardzo prosimy o przybycie do szkoły w następujących godzinach.

            godz. 9.00 – 9.50 – absolwenci klasy 3a

            godz. 10.00 – 10.50 – absolwenci klasy 3b

            godz. 11.00 – 11.45 – absolwenci klasy 3c

            godz. 12.00 – 12.45 – absolwenci klasy 3d

            godz. 13.00 – 13.45 – absolwenci klasy 3e

             

            Przypominam, że na terenie szkoły obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

             

            Piotr Wielogórski

            p.o. dyrektora XLII LO im. Marii Konopnickiej

             

             

        • Il tiramisù
          • Il tiramisù

          • Il tiramisù

            W czerwcu uczniowie uczący się w naszej szkole języka włoskiego mieli okazję robić tradycyjne włoskie ciasto – tiramisù.

            Nasz DZIEŃ TIRAMISÙ został zorganizowany podczas dwóch godzin lekcji włoskiego. Wszyscy przynieśliśmy ze sobą przybory kuchenne (miksery, miski itd.) i składniki. Podzieliliśmy się na kilkuosobowe grupy i zaczęliśmy pracę. Podczas pierwszej lekcji mieszaliśmy mokre składniki i przygotowywaliśmy biszkopty. Podczas drugiej godziny układaliśmy w foremkach warstwy biszkoptów i kremu. Pod koniec lekcji przyszli zaproszeni nauczyciele i odbyła się degustacja naszych ciast. Bardzo dobrze się bawiliśmy! A oto przepis:

            Ingredienti

            • 3 uova
            • 100 gr di zucchero
            • 500 gr di mascarpone
            • 300 gr di savoiardi
            • 250 ml di caffè
            • cacao amaro

            Tempo Preparazione: 30 Minuti

            Tempo Cottura: 0 Minuti

            Tempo Riposo: 2 ore

            Dosi: 8 persone

            Difficoltà: Facilissima

            Calorie: 509

            Come fare il tiramisù

            Preparate il caffè. Una volta pronto, aggiungete un cucchiaio di zucchero. Separate gli albumi dai tuorli e montate bene questi ultimi con 3 cucchiai di zucchero. Aggiungete il mascarpone alla montata di uova. Fate attenzione ad utilizzare uova e mascarpone a temperatura ambiente! A questo punto, montate a neve ferma gli albumi e aggiungeteli alla crema di mascarpone appena preparata, sempre mescolando delicatamente dal basso verso l’alto. Aggiungete un pizzico di sale agli albumi per facilitare l’operazione. Componete il tiramisù nella pirofila alternando strati di crema al mascarpone a strati di savoiardi imbevuti nel caffè. Fate riposare il tiramisù qualche ora in frigorifero prima di servire. Prima di servirlo, spolverate il tiramisù con cacao amaro setacciato.

        • Śladami Lalki Bolesława Prusa
          • Śladami Lalki Bolesława Prusa

          • 24 maja klasa 2Bg, uwolniona z pandemicznego uścisku, wybrała się na spacer śladami Lalki Bolesława Prusa. Mimo, że cała klasa świetnie zna Warszawę, była w stanie odkryć ją na nowo i poczuć atmosferę XIX-wiecznych wydarzeń arcypowieści. Piękny, słoneczny dzień sprzyjał jej w zwiedzaniu Łazienek Królewskich i podziwianiu murów Uniwersytetu Warszawskiego. 2Bg spacerowała również po Krakowskim Przedmieściu, aż dotarła do mieszkania Wokulskiego oraz do jego sklepu. Nie mogła również pominąć słynnej kamienicy Łęckich, przy ulicy Kruczej 24. Czy nam się zdawało, czy to Panna Izabela odchyliła zasłonę, żeby nam się przyjrzeć?

             

            Pozdrawiam,

            Emilia Urbaniak

        • Nasza integracja
          • Nasza integracja

          • Po okresie zdalnego nauczania, po tych miesiącach, gdzie się nie widzieliśmy, integrowaliśmy się w różny sposób. Klasa 1 F wybrała wycieczkę do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Zapraszamy do galerii na zdjęcia i filmy z tej wycieczki:

        • Uwaga Wścieklizna
          • Uwaga Wścieklizna

          • MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

            RZECZNIK PRASOWY

            WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

            tel: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

            e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

             

             

            KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r.

            ___________________________________________________________________________

             

            Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

            13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

            Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.

            Przypadki wystąpienia wścieklizny w województwie mazowieckim

            Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gm. Kołbiel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie (gmina Dębe Wielkie, pow. miński). 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa – w miejscowości Malcanów (gm. Wiązowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowości Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim,  w miejscowościach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Wola Władysławowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).

            23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego – w miejscowości Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowości Rudnik, gm. Osieck i w miejscowości Gadka, gm. Kołbiel.

            4 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu piętnastego, szesnastego i siedemnastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: otwockiego – w miejscowości Mlądz, gm. Otwock (15. przypadek) i garwolińskiego – w miejscowości Wola Rębkowska, gm. Garwolin (16. i 17. przypadek).

            Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

            27 kwietnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozporzadzenie-wojewody-mazowieckiego-w-sprawie-zwalczania-wscieklizny-zwierzat-na-terenie-powiatu-otwockiego-minskiego-garwolinskiego-i-miasta-stolecznego-warszawy

            Akcja szczepienia lisów (14 - 21 maja)

            W związku z występowaniem wścieklizny na Mazowszu ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbędzie się: w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.

            Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

            Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

            Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

            Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila

             

             

            Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

             

             

        • Absolwenci
          • Absolwenci

          • Drodzy Absolwenci, Szanowne Grono Profesorskie, Szanowni Pracownicy Szkoły oraz Drodzy Rodzice!

            Szanowni Państwo!

            W imieniu własnym, Rady Rodziców oraz rodziców składam dzisiejszym Absolwentom najserdeczniejsze gratulacje z okazji zakończenia nauki. Z oczywistych powodów gratulacje możemy złożyć tylko za pośrednictwem strony internetowej, niemniej jednak płyną one z głębi naszych serc. Wspólnie z Wami cieszymy się, że pomyślnie zakończyliście jeden z ważniejszych etapów swojego życia. Etapu, który dał Wam wiedzę, poszerzył horyzonty i wykształcił umiejętności pozwalające na dalsze funkcjonowanie w obecnym świecie. Dopełnieniem tego etapu jest egzamin dojrzałości, a także wybór studiów. Życzymy Wam szczęścia, wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów, mądrości wyborów i udanego startu w dorosłe życie.

            Niewątpliwie dzisiejszy Wasz sukces to wynik Waszej pracy pod kierunkiem Grona Profesorskiego naszego Liceum, któremu w tym miejscu składam serdeczne słowa podziękowania. Dziękuję Państwu za poświęcony czas, trud i zaangażowanie, które włożyliście Państwo w edukację naszych tegorocznych Absolwentów. Bez tego nie byłoby możliwym osiągnięcie takich wyników.

            Wyrazy podziękowania kieruję również do Dyrekcji Szkoły oraz pracowników administracyjnych, bez których nie sposób sobie wyobrazić prawidłowego funkcjonowania szkoły.

            Dziękuję rodzicom, którzy przez okres trzech lat nie tylko wspierali swoich licealistów, ale również działalność Liceum oraz Rady Rodziców. Bardzo serdecznie dziękuję.

            Wszystkim dziękujemy za pomoc i wsparcie w osiągnięciu celu.

             

            Przewodniczący Rady Rodziców – Piotr Raczkowski