• Warsztaty w Niemczech, Möenchengladbach

• Warszaty w Mönchengladbach 16-22.01.2019

PIERWSZY DZIEŃ                       16. 01. 2019

Nasz ostatni wyjazd w ramach programu Erasmus+, projektu Creating and developing your future rozpoczęliśmy o godzinie 6.00 na lotnisku Chopina. Do Düsseldorfu dotarliśmy z niewielkim opóźnieniem. Z lotniska odebrali nas niemieccy nauczyciele i uczniowie. Pierwszy wspólny lunch zjedliśmy w szkolnej stołówce. Po posiłku nastąpiło oficjalne otwarcie warsztatów przez panią dyrektor Susanne Kölling. Pierwszym punktem programu był pokaz film z warsztatów w Lyonie. Następnie koordynator Rene Amels przedstawił plan warsztatów. Potem obejrzeliśmy film przygotowany przez uczniów z Niemiec, o firmach, do których pisaliśmy listy motywacyjne oraz CV. Po pokazie filmu wszyscy uczestnicy zostali podzieli na 4 grupy, zgodnie z zawodami, które wybrali wcześniej. Po krótkim spotkaniu w grupach zwiedzaliśmy szkołę. Od godziny 16.00 spędzaliśmy czas z uczniami i rodzinami naszych niemieckich gospodarzy. Czekaliśmy w napięciu na informację, kto z nas  został zakwalifikowany do rozmowy kwalifikacyjnej z naszymi nauczycielami.

DRUGI DZIEŃ                              17. 01. 2019

Następnego dzień rozpoczął się trzema warszatami. Pierwszy z nich prowadzony przez panią Oehlers dotyczył komunikacji i retoryki. Dowiedzieliśmy się jak skutecznie komunikować się z ludźmi, jakie techniki i strategie należy stosować, żeby przez był jasny i precyzyjny. Drugi warsztat prowadzony panią Wehren dotyczył pisania listów motywacyjnych. Pani wytłumaczyła nam jak konstruować listy motywacyjne, jakich ustrzec się błędów, jakie informacje są niezbędne a co można pominąć. Warszat radzenie sobie z porażką poprowadził pan Schooling. Dzieki niemu dowiedzieliśmy się jak reagować i radzić  w trudnych sytuacjach oraz ze stresem. Po warsztatach pojechaliśmy do restauracji Monforts Quartier, w której zjedliśmy pyszny obiad. Po obiedzie zwiedzaliśmy  Technical museum of textile. W museum zaprezentowano nam proces produkcji materiałów, maszyny i urządzenia do tego służące i barwniki. Po zwiedzaniu mogliśmy już spędzać czas z naszymi gospodarzami.

TRZECI DZIEŃ                             18. 01. 2019

Kolejny dzień rozpoczął się od przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami, którzy przygotowali i przesłali najlepsze listy motywacyjne oraz CV. Rozmowy przepowadzali nauczyciele z państw biorących udział w projekcie. Pozostali uczniowie słuchali i robili notatki, a po przeprowadzonych rozmowach dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zachowania aplikanta w czasie rozmowy, wskazywały pozytywne elementy, ale doradzały co można by zmienić, żeby następnym razem wypaść lepiej. Następnie pan Amels wyjaśnił, czym zajmuje się Assessment Center Centrum Rekrutacji i jaki wpływ ma na kandydatów na pracowników. Po prezentacji uczniowie z nauczycielami pracowali w zespołach i rozwiązywali przykładowe formularze. Po intensywnych zajęciach, o godzinie 13.00  pojechaliśmy na wycieczkę do Kolonii. To niesamowite miasto, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i emocji.

CZWARTY DZIEŃ                        19. 01 2019

Najważniejsze wydarzenie odbyło się na stadionie Borussia Park. Od godziny 9.00 trwały rozmowy kwalifikacyjne kandydatów, którzy zostali wybrani w poprzedniej rundzie. Uczestnicy rozmawiali z pracownikami 4 instytucji, które jako nagrodę ufundowały praktyki w tych miejscach. Mönchengladbach City Services, Rheinische Post media group, Scheidt & Bachmann i Stadtsparkasse Mönchengladbach to instytucje i firmy, które promują młodych pracowników i umożliwiają zdobycie doświadczenia zawodowego na różnych stanowiskach pracy. Następnie był pokaz filmu podsumowującego naszą pracę w czasie trwania projektu.

Po filmie przemawiali pani dyrektor Kölling, pan burmistrz Mönchengladbach Hans Wilhelm Reiners oraz pracownicy firm, którzy brali udział w rozmowach kwalifikacyjnych.

Następnie ogłoszono zwyciężców. Byliśmy bardzo dumni i wruszeni, bo zwyciezcą w kategorii Media agent został uczeń klasy 3F-Adrian Rojecki. Po wręczeniu nagród udalismy się na lunch, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie kompleksu sportowego Borussia Park. Po zwiedzaniu pojechaliśmy z naszymi gospodarzami I zwiedzaliśmy Mönchengladbach.

PIĄTY DZIEŃ                                20. 01. 2019

Ostatni dzień rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania. Wszystkie dania zostały przygotowane przez uczniów. Reprezentacja uczniów podziękowała uczestnikom projektu, koordyantorom i nauczycielom, którzy pomagali w realizacji projektu. Następnie były przemówienia kordynatora francuskiego pana Schooling, pani dyrektor szkoły niemieckiej pani Kölling oraz  dyrektor naszej szkoły  pani Marioli Borowskiej. To były bardzo wzruszające momenty. Potem pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Francji, NIemiec i Hiszpanii i wróciliśmy z naszymi gospodarzami do rodzin. Mieliśmy wspólnie spędzić popołudnie, a wieczorem o godzinie 19.45 odlecieć do Polski.  Dzięki udziałowi w projekcie mieliśmy mozliwość poznania nowych ludzi i ich zwyczajów, obserwowania ich życia codziennego, ćwiczenia języka obcego, zwiedzenia pięknych miejsc, a przede wszystkim nauczenia się wielu pożytecznych rzeczy, które się nam przydadzą w przyszłości.

Warsztaty_w_Moenchengladbach.pptx