• Warsztaty we Francji, Lyon

• WARSZTATY WE FRANCJI

19.09.2018                  DZIEŃ PIERWSZY

Już z samego rana wystartowaliśmy z lotniska w Warszawie, mała przesiadka w Brukseli i około południa wylądowaliśmy w słonecznym Lyonie. Od razu zabrano nas do szkoły. Na miejscu spotkaliśmy się z uczniami. Nie obyło się bez ciepłych powitań i uścisków między tymi, którzy znali się z poprzednich wymian. Dalej wspólny lunch i zabraliśmy się do pracy. Każda szkoła zaprezentowała co zrobiła w związku z projektem pomiędzy spotkaniami. Następnie koordynator projektu szkoły francuskiej pan Anthony Schooling opowiedział nam o typach osobowości, które możemy odkryć wypełniając wcześniej przygotowany test psychologiczny. Dzięki uzyskanym wynikom testu, mogliśmy odkryć w jakim zawodzie sprawdzimy się najlepiej. Popołudnie spędziliśmy na grach integracyjnych, które zbliżyły nas jeszcze bardziej i rozluźniły atmosferę pierwszego dnia. Po zakończonych zajęciach każdy zagraniczny uczeń udał się do domu francuskiego ucznia, by poznać jego rodzinę, z którą będzie mieszkał na czas trwania projektu.

20.09.2018                  DZIEŃ DRUGI

Dzisiejszego dnia zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Każda z grup miała za zadanie pomyśleć o słodkiej i słonej przekąsce, jaką przygotują na niedzielne wydarzenie. Gdy pomysł się pojawił, należało spisać potrzebne rzeczy do przygotowania dań i dekoracji na stoisko, zrobić kosztorys i umieścić to wszystko na prezentacji multimedialnej. Oprócz tego każda z grup musiała mieć własną, oryginalną nazwę. W tym samym czasie grupa wybranych uczniów zostawała zapoznawana z zasadami gry Dragon’s Den. Ich zadaniem było wpaść na zupełnie nowy pomysł, który można by zamienić w prawdziwy biznes. Tego samego dnia odwiedziliśmy też fabrykę Nemera, która zajmuję się produkcją m.in. opakowań na inhalatory czy strzykawek z insuliną. Pokazano nam jak są  produkowane, z jakich części się składają oraz jakie testy kontroli muszą być przeprowadzone, by  dany produkt mógł być dopuszczony do użytku. Był to długi, ale za to bardzo ciekawy dzień.

21.09.2018                  DZIEŃ TRZECI

Ten dzień zaczęliśmy od prezentacji własnych pomysłów swoich grup, nad którymi pracowaliśmy dnia poprzedniego. Następnie uczniowie francuskiej szkoły przedstawili nam swoją własną firmę, którą stworzyli przy pomocy nauczycieli i rodziców. Ich pomysłem na biznes było stworzenie innowacyjnego plecaka, który ma wiele dołączanych elementów, mogących tworzyć wspólną całość lub odrębne części. Zaraz potem odbyliśmy rozmowę z dyrektorem pobliskiej firmy, który opowiedział nam o swojej przygodzie z zakładaniem własnego biznesu. Dowiedzieliśmy się, że jest to długa i nie łatwa droga, pełna wątpliwości i ważnych decyzji. Mimo wszystko przekonaliśmy się, że jest to możliwe do zrobienia. By założyć własny biznes trzeba mieć dobry pomysł i zaufanych ludzi wokół siebie. Później czekały nas różne zajęcia o tym jak przygotowywać dobre prezentacje multimedialne, na co zwracać uwagę pisząc CV i jak ważne jest badanie rynku, zanim wkroczymy z własnym biznesem. Po południu pojechaliśmy na krótką wycieczkę do Lyonu. Nie udało nam się wiele zobaczyć , ale francuscy uczniowie pokazali nam przepiękną panoramę miasta. Mieliśmy też okazję podróżować francuskim metrem. Był to bardzo przyjemny dzień, pełen nowych doznań i doświadczeń.

22.09.2018                  DZIEŃ CZWARTY

Sobotni dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia 4 pomysłów na biznes utworzonych przez 4 pary uczniów z grupy Dragon’s  Den. Projekty były ciekawe i zyskały poparcie prawdziwych przedsiębiorców prowadzących firmy na skalę krajową i globalną. Następnie hiszpańscy uczniowie zaprezentowali stworzoną grę stymulacyjną opartą na prowadzeniu własnej działalności oraz nauczyli pozostałych uczniów jak korzystać z symulatora. Po prezentacji gry każda z 4 grup przedstawiła swój kosztorys produktów potrzebnych na niedzielne południe. Po części warsztatowej o godzinie 12 udaliśmy się do lokalnej restauracji na smaczny francuski obiad z deserem. Po obiedzie od godziny 14 uczniowie mieli czas wolny na zakup potrzebnych na niedzielę produktów, przygotowanie posiłków oraz własne atrakcje takie jak zwiedzanie Lyonu, lokalnych miejscowości czy po prostu relaks.

23.09.2018                  DZIEŃ PIĄTY

Niedzielny program rozpoczęliśmy o 10:30. Każda grupa miała półtorej godziny na przygotowanie swoich stanowisk gastronomicznych O godzinie 12 jury składające się z nauczycieli ze wszystkich krajów partnerskich rozpoczęło degustacje przygotowanych przez grupy potraw. Po degustacji nastąpiła przerwa a po niej ogłoszenie wyników testów i przyznaniu poszczególnym grupom nagród w różnych kategoriach. Po wydarzeniu uczniowie dostali czas wolny na przywiezienie do szkoły bagażu oraz na zwiedzanie miasteczka La Verpillière. Około godziny 16 wyruszyliśmy na lotnisko skąd o 19 wystartowaliśmy w kierunku Brukseli. Do Warszawy dotarliśmy około godziny 23 jednak z powodu opóźnień na lotnisku nasze bagaże były możliwe do odebrania dopiero po północy. Cała podróż zakończyła się w pozytywnej atmosferze miło spędzonego czasu. Czekamy z niecierpliwością na kolejne warsztaty w Niemczech…

TEKST: MAGDA BALCER

Warsztaty_w_Lyonie.pptx