• Laboratorium biologiczne

• ZAJĘCIA LABORATORYJNE Z  BIOLOGII

w XLII LO im. M. Konopnickiej w Warszawie

Zajęcia laboratoryjne z biologii mają na celu pobudzić aktywność uczniów w zakresie poznawczym nauk biologicznych, pogłębić wiedzę z zakresu biologii, przygotować uczniów  do samodzielnej pracy laboratoryjnej i naukowej oraz umożliwić pogłębienie zdobytej przez uczniów wiedzy teoretycznej o  praktykę.

Zajęcia laboratoryjne obejmują różne sposoby pracy, do których należą:

- obserwacje mikroskopowe – preparaty stałe i wykonane przez uczniów, techniki mikroskopowania i przygotowania preparatów,

- obserwacje makroskopowe – rozpoznawanie gatunków roślinnych i zwierzęcych w laboratorium i w terenie – zajęcia w Ogrodzie Botanicznym i Ogrodzie Zoologicznym,

- wykonywanie doświadczeń biochemicznych np. oznaczanie skrobi,  białek, DNA, aktywności enzymów w tym katalazy i innych,

- prowadzenie własnej pracy badawczej – zakładanie hodowli np.: pantofelka, pleśniaka białego, fasoli, muszki owocowej,

- wykonywanie sekcji  ryby, kurczaka, gałki ocznej ssaka, serca ssaka czy nerki ssaka,

- zajęcia terenowe z ekologii i fitosocjologii w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, obserwacja  płazów, ptaków  i bezkręgowców w środowisku naturalnym.

- zajęcia w Muzeum Ewolucji i Muzeum Geologii

Uczeń po zajęciach laboratoryjnych nie tylko jest teoretykiem, ma również podstawy do projektowania własnej pracy doświadczalnej. Umożliwia mu to branie udziału w Olimpiadzie Biologicznej, której podstawą jest wykonanie własnej pracy badawczej. Ponadto uczniowie są lepiej przygotowani do matury,  gdyż zadania maturalne wymagają przetwarzania wiedzy zdobytej na podstawie doświadczeń oraz projektowania pracy doświadczalnej.

W trakcie zajęć uczniowie nabywają   umiejętności związane z określaniem problemu badawczego, hipotezy oraz jakościowego i ilościowego przedstawiania wyników. Potrafią też prawidłowo   interpretować otrzymane wyniki.

Marta Borowiecka-Błachnio