• Laboratorium chemiczne

• ZAJĘCIA LABORATORYJNE Z CHEMII

w XLII LO im. M. Konopnickiej w Warszawie

Udział w zajęciach laboratoryjnych pobudza aktywność poznawczą uczniów, doskonali umiejętności, pogłębia i rozwija ich zainteresowanie chemią. Proponowane zajęcia mają na celu przede wszystkim przygotowanie uczniów naszego liceum do uzyskania wysokich wyników  na egzaminie maturalnym z chemii oraz udziału w Olimpiadzie i Konkursach chemicznych.

Plan pracy uwzględnia szczególnie przygotowanie praktyczne w zakresie pracy laboratoryjnej gdyż zadania laboratoryjne stanowią integralną część doświadczeń chemicznych.

Sądzę, iż uzyskane umiejętności będą przydatne w latach późniejszych, na studiach i w pracy zawodowej. Część teoretyczna zajęć umożliwi, poszerzenie wiadomości z interesującego ich przedmiotu. Jednak nadrzędnym celem zajęć jest kształcenie umiejętności poprawnego opisu eksperymentu chemicznego; opis doświadczenia, prawidłowe formułowanie obserwacji i wyciąganie wniosku.

W czasie zajęć uwrażliwiamy uczniów na pracę zgodną z przepisami BHP oraz instrukcją danego eksperymentu.

Zajęcia odbywają się raz na dwa tygodnie  /dwie godziny lekcyjne/ w pracowni chemicznej w XLII LO im M. Konopnickiej w Warszawie.

Zajęcia w przeważającej większości mają charakter indywidualnej pracy laboratoryjnej pod kierunkiem nauczyciela. Cykl zajęć na warsztatach chemicznych w zasadzie obejmuje 2 lata. W zajęciach uczestniczą uczniowie realizujący chemie rozszerzoną pracujący w 2 grupach.

Dzięki metodzie pracy z instrukcją każdy uczeń pracuje wg swojego tempa realizując kolejno zaplanowane czynności zgodnie z program.

Uczniowie samodzielnie wykonują eksperymenty pod kierunkiem nauczyciela i zgodnie z przepisami BHP.

Każdy uczeń ma bezpośredni dostęp do sprzętu laboratoryjnego oraz odczyników chemicznych i ma możliwosć obserwowania przeprowadzonego samodzielnie eksperymentu a następnie wyciągania wniosków  zapisywanych w zeszytach z opisami zadań laboratoryjnych systematycznie sprawdzanych przez nauczyciela.

Alina Tchórzewska