• Tydzień Misyjny 2019

• W dniach 11-15 marca 2019r. w naszym liceum odbył się Tydzień Misyjny, podczas którego mieliśmy okazję bliżej poznać codzienne życie ludzi mieszkających w krajach Afryki.

Przez cały tydzień braliśmy czynny udział w spotkaniach z wolontariuszami, którzy z dnia na dzień wzbogacali naszą wiedzę nowymi informacjami dotyczącymi swojej pracy misyjnej. Tydzień Misyjny okazał się bardzo interesujący, a co najważniejsze, uwrażliwił młodzież naszej szkoły na problemy, z którymi na co dzień nie mamy styczności.

Ostatniego dnia w naszej szkole została zorganizowana loteria fantowa oraz kiermasz ciast, działania te miały na celu finansowe wsparcie misji.

Na zakończenie Tygodnia Misyjnego odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z ks. Pawłem - Misjonarze Kombonianie. Niewątpliwie przybliżył nam idee misyjności, dlaczego tak naprawdę tacy ludzie są potrzebni, co wnoszą do obcej kultury oraz jakim wsparciem są dla ludności, która tam zamieszkuje. Głownie opowiadał o konkretnym plemieniu Barona pochodzącym z południowej Etiopii. Opowiadał o życiu tamtejszych ludzi.

Prócz pomocy finansowej i humanitarnej, nadrzędną jest misja ewangelizacji wśród wszystkich grup etnicznych. Niesiona przez misjonarzy oraz świeckich wolontariuszy jest pomoc materialna, jednak ks. Paweł zwrócił nam szczególną uwagę na wsparcie duchowe, które często jest bardziej pomocne niż wszelkie dobra. Właśnie dzięki takim działaniom tamtejsi mieszkańcy potrafią organizować się w lokalnych grupach, co sprawia, że ich życie nabiera lepszej jakości. Bardzo często okazuje się, iż zwyczajne wsparcie, rozmowa, pokazanie nowych możliwości oraz wartości, powoduje zmiany na lepsze. Właśnie najogólniej na tym polega praca misjonarzy, są po to, aby być przy drugim człowieku. W obecnym świecie takie wartości są coraz rzadziej doceniane i pielęgnowane. Dlatego, odnoszę się z ogromnym szacunkiem do ludzi, którzy swoje życie poświęcają innym a Tydzień Misyjny w naszej szkole uświadomił to chyba wszystkim uczniom... /Natalia Kopacz 1b/

Na uwagę zasługuje spotkanie z zaproszonym misjonarzem – ks. Tomaszem ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Duszpasterz zaprezentował filmy , które przybliżyły nam, jak wygląda życie dzieci w Afryce . Opowiedział nam również, jak się uczą i bawią. Szczególnie wzruszająca okazała się historia małego chłopca , który urodził się z połamanymi nogami. Dzięki pomocy i opiece misjonarzy chłopiec został poddany operacji i jego nogi zostały wyleczone. Po opowieściach , przyszedł czas na część praktyczną. Misjonarz pokazał nam różnego rodzaju instrumenty tworzone przez naszych afrykańskich braci. Naszą uwagę szczególnie przyciągnęły własnej roboty , pomysłowe zabawki dla dzieci. Najczęściej są one utworzone z rzeczy , które nam są zbędne i je wyrzucamy np. kapsle.

Po ciekawych opowieściach mieliśmy szansę zadać ks. Tomaszowi pytania, na które chętnie udzielał odpowiedzi. Spotkanie pozwoliło nam poznać inną kulturę i problemy, z jakimi muszą się borykać młodzi ludzie żyjący na innym kontynencie. /Klaudia Litwińska 1b/

Na koniec wszyscy mogliśmy spotkać się i podzielić wrażeniami...