• Projekty eTwinning

• Projekty międzynarodowe realizowane w sposób zdalny

W roku szkolnym 2021/2022 nasi uczniowie pod kierunkiem p. prof. Katarzyny Deleżyńskiej uczestniczyli w 2 szkolnych projektach międzynarodowych na platformie współpracy eTwinning. eTwinning należy do unijnego programu wyjątkowo często dzisiaj wykorzystywanego przez wiele szkół europejskich do realizacji projektów międzyszkolnych przy pomocy nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Patronem programu jest oczywiście Komisja Europejska.

Projekt "PANDEMIC VS ENDEMIC" (luty-kwiecień 2022 r.)

nr identyfikacyjny projektu na platformie eTwinning: 377391

język projektu: angielski

grupa wiekowa: od 14 do 18 lat

przedmioty wiodące: biologia, geografia, ochrona środowiska

Motto tego nowatorksiego międzyprzedmiotowego projektu to „Ziemia ma muzykę dla tych, którzy słuchają” (William Szekspir). Uczestnikami projektu poza naszą szkołą byli uczniowie ze szkół z Włoch i Turcji, którzy zmęczeni obostrzeniami pandemicznymi i izolacjami domowymi w dobie koronawirusa, przez cały czas trwania projektu udawali się na wędrówki, podczas których otwierali się na otaczającą ich przyrodę poszukując rzadkich gatunków żyjących wokół nich, by następnie podzielić się swymi obserwacjami i nabytą wiedzą z pozostałymi uczniami biorącymi udział w projekcie, wykorzystując do tego celu nowoczesną technologię informacyjno-komunikacyjną.
          Celem projektu było podniesienia świadomości uczniów na temat bioróżnorodności, rzadkich gatunków i znaczenia gatunków endemicznych dla danego ekosystemu. Uczniowie mieli także szansę uswiadomić sobie problemy środowiskowe, co miało zachęcić ich do działania i organizowania różnych akcji informacyjnych, m.in. na terenie szkoły macierzystej.

strona projektu na platformie eTwinning: https://live.etwinning.net/projects/project/377391

Projekt "CROSS CULTURAL UNDERSTANDING" (marzec 2022 r. - obecnie)

nr identyfikacyjny projektu na platformie eTwinning: 385440

język projektu: angielski

grupa wiekowa: od 15 do 18 lat

przedmioty wiodące: sztuka, dramat, etyka, geografia, historia, historia kultury, informatyka / ICT, język i literatura, edukacja medialna, muzyka, filozofia / logika, nauki społeczne / socjologia

Za motto posłużył cytat ze Stephena R. Coveya „Siła tkwi w różnicach, a nie w podobieństwach”. Ten nadal otwarty projekt, w którym biorą z nami udział uczniowie z włoskich i tureckich szkół (w sumie z 6 szkół), także wychodzi z ograniczeń pandemicznych, mocno uderzających w nasze możliwości podróżowania i poznawania innych krajów, ich mieszkańców i ich tradycji oraz zwyczajów. Stanowi on swoistą próbę podróżowania online, dając uczniom szansę odwiedzenia obcego kraju i bliżej przyjrzenia się jego kulturze. Celem jest więc jak najpełniejsze poznanie kultury i obyczajów innego państwa. Po wirtualnej wizycie, uczestnicy projektu podzielą się swymi wrażeniami z ich szkolnymi kolegami, dzieki czemu będą mogli poszerzać swą wiedzę o świecie i nauczyć się chętniej akceptować różnice.

strona projektu na platformie eTwinning: https://live.etwinning.net/projects/project/385440