• Upowszechnianie

• Konferencja międzyszkolna 14 grudnia 2023 r.

w czwartek 14 grudnia 2023 r. o godz. 13:00 w gmachu naszego Liceum odbyło się spotkanie międzyszkolne pt. „Gen Z or Gene Z”, poświęcone dobrym praktykom i wdrażaniu rezultatów po wyjazdach mobilnościowych odbytych w ramach programu Erasmus+.

Nauczyciele XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Warszawie prowadzą kolejną edycję programu Erasmus+ w kategorii Mobilność edukacyjna ​KA101 – Mobilność kadry edukacji szkolnej od września 2022 r. Tym razem realizowany projekt nosi nazwę „Idąc naprzeciw potrzebom pokolenia Z”, a jego cele dotyczą m.in. podejmowania działań mających wyposażyć dwie grupy docelowe projektu, tj. nauczycieli i uczniów, w kompetencje kluczowe 21. wieku i umiejętności miękkie, po to, aby w przyszłości nasza młodzież lepiej i skuteczniej mogła odnaleźć się na europejskim rynku pracy. Równie ważną potrzebą, poza podniesieniem znajomości języka angielskiego dydaktyków mających kontakt z uczniami słabo mówiącymi po polsku, jest także udoskonalenie umiejętności nauczycieli w zakresie innowacyjnych metod nauczania i nauczania przyjaznego uczniom, a także wyczulenie pedagogów na problemy młodzieży uwidaczniające się podczas pandemii.

W ramach projektu odbyliśmy już wszystkie zaplanowane mobilności, tzj. 17 szkoleniowych wyjazdów do różnych krajów Unii Europejskiej, które przyczynić się miały do rozwoju naszych kompetencji jako nauczycieli, i obecnie wprowadzamy w życie wyniki i działania zaplanowane na początkowym etapie prac nad projektem.

Uzyskanymi rezultatami i wnioskami podzieliliśmy się na organizowanej przez nas konferencji międzyszkolnej, wierząc, iż promowanie programu Erasmus+ wśród szkół niebiorących jeszcze udziału w tego rodzaju przedsięwzięciu, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z przedstawicielami szkół będących realizatorami podobnych projektów w ramach programu Erasmus+ jest skutecznym i wręcz niezbędnym elementem upowszechniania programu Erasmus+ oraz rezultatów pomobilnościowych projektu.

______________________________________________________________________________________

Wymiana doświadczeń projektu Erasmus+ z warszawskimi szkołami.

23 marca 2023r p. Bożena Zych i p. Joanna Szyszko-Kuligowska wzięły udział w spotkaniu w CV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta. Wydarzenie to miało na celu wymianę doświadczeń i dzielenie się dobrymi praktykami nabytymi na kursach Erasmus+ w gronie przedstawicieli kilku warszawskich szkół. Pani Kuligowska przedstawiła cele projektu dla naszej szkoły, omówiła jakiego rodzaju kursów wybrali nauczyciele i opisała swoje wrażenia po kursie, w którym brała udział od 17 do 25 lutego br. Pierwsza mobilność naszego projektu odbyła się w Chorwacji, a kurs dotyczył zarządzania stresem i zapobieganiu wypalenia zawodowego.

Idac_naprzeciw_potrzebom_pokolenia_z

Konferencja upowszechniająca programy europejskie pod tytułem "Projekt europejski w szkole. Korzyści i wyzwania"

24 listopada 2022 r. w LXIII LO im. Lajosa Kossutha w Warszawie odbyła się konferencja upowszechniająca programy europejskie pod tytułem "Projekt europejski w szkole. Korzyści i wyzwania." Naszą szkołę reprezentowała p. Magdalena Zawiła - Niedźwiecka, nauczycielka geografii, doradca metodyczny WCIES, uczestniczka poprzedniej, jak i obecnej edycji projektu Erasmus+ w naszej szkole. Pani  Magdalena Zawiła podzieliła się z uczestnikami konferencji swoim doświadczeniem jak i praktyczną wiedzą  na temat CLIL’u (Content and Language Integrated Learning) w nauczaniu geografii, jak i innych przedmiotów. Prowadząc warsztaty z grupą nauczycieli podała podstawowe informacje dotyczące metody CLIL, którą można wykorzystać zarówno w nauczaniu przedmiotów jak i języków obcych. Nauczanie języków obcych tą metodą opiera się na materiałach i tematach, którymi interesują się uczniowie, zaś nauczanie przedmiotów opiera się na materiałach obcojęzycznych. Daje to możliwość łączenia ciekawych zagadnień w danej dziedzinie wiedzy oraz nauczania języka obcego. Nauczycielka podzieliła się doświadczeniem w zakresie przedmiotu geografia turystyczna, do którego napisała autorski program i którego uczy z wykorzystaniem metody CLIL. Ważną poruszaną podczas warsztatów kwestią  było wyszukiwanie obcojęzycznych materiałów do lekcji. Nauczycielka podzieliła się adresami stron internetowych, z których korzysta, adresami blogów i tytułami filmów. Wskazała też na możliwość wykorzystania ćwiczeń w formie quizów czy krzyżówek, które również można przygotować w języku obcym w znanych i darmowych aplikacjach.

prezentacja CLIL